Windows 8

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Windows 8
Pjesë e familjes Microsoft Windows
Zhvilluesi
Microsoft Corporation
Adresa e internetitwindows.microsoft.com
Publikimi
Faza e parë
e publikimit
26 tetor 2012; 11 vite më parë (2012-10-26) [info]
Publimiki i q
ëndrueshëm
6.2 (Build 9200) (1 gusht 2012; 11 vite më parë (2012-08-01)) [info]
LicensaProprietary commercial software
Lloji krenelHybrid
Mënyra e
përditësimit
Windows Update
Platformat e
suportuara
IA-32, x64, and ARM[1]
Paraprirë ngaWindows 7
Statusi i mbështetjes
  • Start date: 30 October 2012[2]
  • Mainstream support: Until 9 January 2018
  • Extended support: Until 10 January 2023
Lexim i mëtejshëm

Windows 8 është versioni i sistemit operativ Windows ndër-platformësh i komercializuar nga 26 tetori 2012[3]. Versioni i ndërmjetshëm Windows 8.1 në vitin 2013 dhe pasardhësi tij është Windows 10, i dalur në vitin 2015.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Microsoft Announces Support of System on a Chip Architectures From Intel, AMD, and ARM for Next Version of Windows". Microsoft. 5 janar 2011. Marrë më 14 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Microsoft Product Lifecycle". Microsoft Support. Microsoft. Marrë më 10 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Windows 8 do të jetë prezent më 26 tetor, clubic.com, publikuar më 18 korrik 2012.