Windows 7

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Windows 7
Pjesë e familjes Microsoft Windows
Pamje nga Windows 7 Milestone 1 Skema 6519
Zhvilluesi
Microsoft Corporation
Adresa e internetitwindows.microsoft.com/windows-7
Publikimi
Faza e parë
e publikimit
korrik 22, 2009; 14 vite më parë (2009-07-22) [info]
Publimiki i q
ëndrueshëm
6.1[1] (Build 7601: Service Pack 1)[2] (shkurt 22, 2011; 13 vite më parë (2011-02-22)) [info]
Modeli burimorClosed source / Shared source
LicensaProprietary commercial software
Lloji krenelHybrid
Mënyra e
përditësimit
Windows Update
Platformat e
suportuara
IA-32 and x86-64
Paraprirë ngaWindows Vista[3]
Pasuar ngaWindows 8
Statusi i mbështetjes
Mainstream support until January 13, 2015.[4]
Extended support until January 14, 2020.
Lexim i mëtejshëm

Windows 7 është një version më i avancuar i sistemit operativ Windows të një serie sistemesh operative të prodhuara nga Microsoft për përdorim ne kompjuterat personal përfshire këtu kompjuterat Desktop shtëpiak apo për biznese, laptop, notebook, tablet PC dhe media center PC. Windows 7 u nxor për shitje me 22 korrik 2009 dhe arriti disponueshmërinë e përgjithshme të shitjes me pakicë më 22 tetor 2009, tre vjet pas krijimit te paraardhësit të tij Windows Vista u nxore në shitje dhe serveri homolog i Windows 7 Windows Server 2008 R2. Ndryshe nga paraardhësi i tij Windows Vista i cili prezantoi një numër të madh karakteristikash të reja, Windows 7 ishte menduar që të ishte me i fokusuar dhe të rriste përditësimet e Windows me qëllimin qe te ishte i përshtatshëm dhe me aplikacione dhe harduer me të cilat Windows Vista nuk ishte në atë kohë. Prezantimet e dhëna nga Microsoft në 2008 fokusoheshin ne mbështetjen e multi-touch, në ridizajnin e startit dhe task bar të cilit mund ti referohesh dhe si superbar, dhe një sistem rrjeti te quajtur HomeGroup, dhe gjithashtu përmisime të performancës. Disa aplikacione standarde të cilat janë përfshire në realizimet kryesore të Microsoft Windows ku përfshihen Windows Calendar, Windows Mail, Windows Movie Maker dhe Windows Photo Gallery të cilat nuk janë të përfshira në Windows 7 por shumica e tyre ofrohen pa pagese si pjese e paketës së Windows Live Essentials.

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000 Microsoft filloi planifikimin e paraqitjes së një versioni i cili do të pasonte Windows XP dhe pjesën e tij serverike të njohur si Windows Server 2003 (kodi i të cilëve njihej me emrin Whistler) dhe kodi i të cilit ishte emëruar Blackcomb. Në atë kohë ky version i ri në atë kohë ishte planifikuar të paraqitej në vitin 2005. Në vitin 2009 do te paraqitet versioni më i ri i Windows 7 i cili njihet si versioni me i sigurt dhe më i avancuar [5][6].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mike Nash (14 tetor 2008). "Why 7?". The Windows Blog. Microsoft. Marrë më 1 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Announcing Availability of Windows 7 and Windows Server 2008 R2 SP1". Microsoft. Marrë më 9 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Thadani, Rahul (6 shtator 2010). "Windows 7 System Requirements". Buzzle. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2017. Marrë më 25 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Microsoft. "Windows 7 Lifecycle Policy". Microsoft. Marrë më 22 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Microsoft pushes back Blackcomb to 2005
  6. ^ .Net Server : Three delays a charm ?

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]