Windows 11

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Windows 11.

Windows 11 është versioni më i fundit kryesor i sistemit operativ Windows NT të Microsoft, i lëshuar në tetor 2021. Është një përmirësim falas i paraardhësit të tij, Windows 10 (2015), i disponueshëm për çdo pajisje Windows 10 që plotëson kërkesat e reja të sistemit Windows 11.

Windows 11 përmban ndryshime të mëdha në guaskën e Windows të ndikuar nga Windows 10X i anuluar, duke përfshirë një meny të ridizajnuar Start, zëvendësimin e "pllakave të drejtpërdrejta" të tij me një panel të veçantë "Widgets" në shiritin e detyrave, aftësinë për të krijuar grupe dritaresh me pllaka që mund të minimizohet dhe restaurohet nga shiriti i detyrave si grup, dhe teknologjitë e reja të lojërave të trashëguara nga Xbox Series X dhe Series S si Auto HDR dhe DirectStorage në pajisje të pajtueshme. Internet Explorer (IE) është zëvendësuar nga Microsoft Edge i bazuar në Chromium si shfletuesi i parazgjedhur i uebit si paraardhësi i tij, Windows 10, dhe Microsoft Teams është i integruar në guaskën e Windows. Microsoft njoftoi gjithashtu planet për të lejuar më shumë fleksibilitet në softuer që mund të shpërndahet përmes Microsoft Store dhe për të mbështetur aplikacionet Android në Windows 11 (duke përfshirë një partneritet me Amazon për të vënë në dispozicion dyqanin e aplikacioneve të saj për funksionin).

Duke përmendur konsideratat e sigurisë, kërkesat e sistemit për Windows 11 u rritën mbi Windows 10. Microsoft mbështet zyrtarisht sistemin operativ vetëm në pajisjet që përdorin një CPU të gjeneratës së tetë Intel Core ose më të reja (me disa përjashtime të vogla), CPU AMD Ryzen bazuar në mikroarkitekturën Zen+ ose më i ri, ose një sistem Qualcomm Snapdragon 850 ARM-në-çip ose më i ri, me boot të sigurt UEFI dhe Modulin e Platformës së Besuar (TPM) 2.0 të mbështetur dhe të aktivizuar (edhe pse Microsoft mund të ofrojë përjashtime nga kërkesa TPM 2.0 për OEM). Ndërsa OS mund të instalohet në procesorë të pambështetur, Microsoft nuk garanton disponueshmërinë e përditësimeve. Windows 11 hoqi mbështetjen për CPU-të 32-bit x86 dhe pajisjet që përdorin firmware BIOS.

Windows 11 mori një pritje të përzier në fillim. Mbulimi para publikimit i sistemit operativ u përqendrua në kërkesat e tij më të rrepta të harduerit, me diskutime nëse ato synonin në mënyrë legjitime të përmirësonin sigurinë e Windows ose si një dredhi për t'i shitur klientët në pajisje më të reja dhe mbi mbetjet elektronike të lidhura me ndryshimet. Pas lëshimit, ai u vlerësua për dizajnin e tij të përmirësuar vizual, menaxhimin e dritareve dhe një fokus më të fortë në siguri, por u kritikua për modifikime të ndryshme në aspekte të ndërfaqes së tij të përdoruesit, të cilat shiheshin si më keq se paraardhësi i tij.[1]

Shikoni dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Windows 11", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-17, marrë më 2022-11-25


Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]