Jump to content

Windows Vista

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Windows Vista
Pjesë e familjes Microsoft Windows
Zhvilluesi
Microsoft Corporation
Adresa e internetitwww.microsoft.com/windows/windows-vista/
Publikimi
Faza e parë
e publikimit
janar 30, 2007; 17 vite më parë (2007-01-30) [info]
Publimiki i q
ëndrueshëm
6.0 (Build 6002: Service Pack 2)[1] (prill 28, 2009; 15 vite më parë (2009-04-28)) [info]
Modeli burimorClosed source / Shared source[2]
LicensaProprietary commercial software
Lloji krenelHybrid
Mënyra e
përditësimit
Windows Update, Windows Server Update Services, SCCM
Platformat e
suportuara
IA-32 and x86-64
Paraprirë ngaWindows XP
Pasuar ngaWindows 7
Statusi i mbështetjes
Mainstream support: Ended on April 10, 2012. Extended support: Until April 11, 2017.[3]
Lexim i mëtejshëm

Windows Vista është versioni i fundit të sistemit operativ të krijuar nga firma Microsoft, i cili do të pasojë sistemin operativ aktual Windows XP.

Me paralajmërimin e parë më 22 korrik të vitit 2005, Vista njihej me projekt emrin e tij Longhorn. Më 8 nëntor, 2006, ekipi zhvillues kompletoi sistemin operativ Windows Vista dhe tani është në prodhim dhe përdorim. Microsoft ka deklaruar se data e lëshimit të shpërndarjes ndërkombëtare është 30 janar 2007.[4] Ky produkt vjen pas më shumë se 5 viteve nga lëshimi i Windows XP duke bërë kohën më të gjatë që ka kaluar mes zhvillimeve të projekteve madhore të Windows.

Sipas Microsoft Windows Vista përmban qindra karakteristika të reja në krahasim me Windows XP. Ndërsa nga konsumatorët "Microsoft Windows Vista" është pranuar si produkt i papjekur i cili pretë që të piçet me të hollat e tyre.

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristika të reja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

End-user karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Windows Vista Ultimate Extras[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • BitLocker and EFS Enhancements
 • Windows DreamScene mundëson që shfrytëzuesi të bëj prapavi të gjallë dmth edhe në video format.
 • Texas Hold'em Poker

Teknologjitë thelbësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teknologjitë mbrojtëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • UAC (User Account Control) është një modalitet për kontrollin e llogarive (account) dhe autorizimeve që i lejon të gjithë proceseve të kenë një minimumin e rëndësishëm i privilegjeve (llogaria kryesore është një tip special utenti i limituar që, në qoftë se duhet, mund të kaloj automatikisht te një nivel privilegji më i lartë). UAC kërkon këtë leje me një modalitet special, Secure Desktop, ku ekrani nxihet pak, përveç dritares (window ose form) së lejes.
 • Windows Defender parandalon instalimin të pa dëshiruar të malware, spyware dhe rootkit. Është i integruar në Qendrën e Sigurimit të kompjuterit dhe është i rifreskuar (anglisht = updated) me rifreskimet automatike të Windows-it (Windows Update).

Teknologjitë e biznesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teknologjitë e zhvilluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristikat e vjetra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si tek produktet e më hershme, edhe tek ky produkt vërehet plasimi i produktit të papjekur në treg. Përpos metodave të reja, që në fakt janë programe e nuk kanë të bëjnë me sistemin operues, vetë sistemi operues është shndërruar në një barrë për kompjuterët. Edhe përkundër avancimit të teknologjisë së hardverit, nuk mund të vërehet përparimi i arritur, pasi që duket që sistemi ka pas më shumë probleme me përballimin e komponentëve të avancuara.

Irritimi i konsumatorit, pothuaj se vërehet në çdo hapësirë të sistemit sidomos të asaj me interes të sipërfaqes të ashtuquajtur "iuse-face". Duke filluar nga tabela "Start" deri tek problemet e instalimit të programeve të tyre të cilat kanë funksionuar në produktet e mëparshme. Problemet e paraqitura janë nga ato që njihen nga sistemi operues deri tek ato që sistemi i ignoronë, e përdoruesi mbetet pa asnjë informatë rreth vazhdimit të më tejshëm të instalimit.

Lista e viktimave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e programeve të cilat vriten nga sistemi amokë është e gjatë.[5]

 • Three Kindoms - "Tri mbretërit - në vitin e dragoit" - lojë.[6]
 • Sim City - Rush Hour - lojë.
 • Art Dabbler 2.1 - program vizatimor
 • Graphics suite 3 - windows draw - komplet prej 4 CD të programit vizatimor.
 • Mathematik, Chemie u. Biologie, Latein, Physik - komplet [7]
 • Schule total 2000 - Mathematik, Physik, Chemie, Biologie, Erdkunde, Deutsch, Geschichte, Englische Literatur[8]
 • Schulerwissen - Kompletpaket 4 CD, + Libri[9]
 • WinFunksion - Mathematik 2000- Das Kompletpaket fur Schule, Studium und Beruf.[10]

Nga familja e Microsoftit janë 5 viktima - lojëra me të cilat ka depërtua në tregun e lojërave.

Të pamposhturit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Frontline Atack - War Over Europe, Classic Edition, - Rrëzon Sistemin Operues[11]
 • Age of Empire - funksion pa problem.
 • Lojna në CD-falce si dhe CD me muzikë të formateve të ndryshme punojin, shumica.

Stilet vizuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Windows Vista ka katër stile vizuale :

Windows Aero -
Windows Vista Standard
Windows Vista Basic
Windows Classic

Pajiset mekanike për Windows Vista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Microsoftit, për të iniciuar dhe përdorur Windows Vista kompjuteri juaj duhet të ketë sëpaku 800 MHz procesor, 512 MB RAM dhe DirectX 9 class graphics card. Kompjuteri i cili plotëson këto kushte do të jetë në gjendje të e iniciojë të gjitha edicionet e Windows Vista gjithashtu edhe disa nga shtesat speciale gjithashtu edhe disa nga mundësitë grafike, por disa mund të kërkojnë pjesë kompjuterike (hrdware) shtesë.

Microsoft në faqen e vetë shfleton edhe disa nevoja hardverike të cilat duhet t'i ketë një kompjuter për t'u instaluar Windows Vista.

Nevojat hardverike të Windows Vista
Minimumi Optimale
Procesori 800 MHz 1 GHz
Memoria 512 MB RAM 1 GB RAM
Kartela grafike DirectX 9 capable DirectX 9
Graphics memory 16 MB 128 MB RAM ose 512 MB+ për rezolucion 2560x1600
Kapaciteti i HDD 20 GB 40 GB
Hapësira e HDD 15 GB 15 GB
Tjera CD-ROM or DVD-ROM DVD-RW

Instalimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Licenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programet standarde[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Programet standarde" thirret një shtesë e futur brenda kartotekës së qeverisjes së sistemit në të cilën sipas ku mendit cilave kritere është bërë përzgjedhja e disa programeve nga vetë sistemit apo nga programe të instaluar. Sido që të jetë, nuk bëhet fjalë për ndonjë shtesë të vërtetë por për një parazgjedhje të programeve të mikrosoftit për përparsin e përdorimit të regjistrave të formateve të ndryshme që mund të përdoren edhe nga programe që nuk janë të mikrosoftit. Ndikimi në futjen e programeve në këtë listë nga ana e përdoruesit të zakonshëm është i pamundshëm. Me fjalë tjera është një shtesë e pa nevojshme për përdoruesin.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Windows Vista with SP2 RTM Slipstreamed/Integrated DVD ISO Image (BT Download)". Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2009. Marrë më 25 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Windows Licensing Programs". Microsoft. qershor 2011. Marrë më 21 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Microsoft. "Windows Vista Lifecycle Policy". Microsoft. Marrë më 13 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Dokumenti në internet VistaRTM.mspx 06 nëntor 2006
 5. ^ Disa nga viktimat e plagosura dhe disa që nuk ja kanë arritur të mbijetojnë. Ndër to është edhe një anëtarë i familjes së Microsoftit "Age of Empires II
 6. ^ E kom provu vetë qitashti, Instalohet pasi që të jetë bërë ndryshimi në kopabilitet, por nuk startohet, nuk dëftohet vegëza ekzekutuese, dhe ajo nga CD-ja nuk funksionon.
 7. ^ Genehmighe sonderausgabe (tel:089/60 85 64 97, tag. von 13:00 bis 18:00) http://www.bhv.net/
 8. ^ 49, 95 DM
 9. ^ tel.0180-500 39 01, 13:00-18:00
 10. ^ 100 DM, http://www.bhv.net/
 11. ^ Home | Square Enix

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Microsoft[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Analiza dhe "Screenshots" (anglisht)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritika (anglisht)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]