Winter Garden, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Winter Garden
Qytet
noform
Vendndodhja
Winter Garden is located in SHBA
Winter Garden
Winter Garden

Koordinatat: 28°33′37″V 81°35′3″P / 28.56028°V 81.58417°P / 28.56028; -81.58417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Qarku Orange
Kryetari i Bashkisë John Rees (Nonpartisan)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 46.28 km2
 •  tokësore 42 km2
 •  ujore 4.28 km2
Lartësia 38 m (m.n.d.)
Popullsia 34,568 banorë (2010)
Dendësia 999.70 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Prefiksi 407
Koordinatat 28° 33′ 37″ Veri

81° 35′ 3″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cwgdn.com

Winter Garden është qytet që ndodhet 27 km (17 milje) në perëndim të Orlandos në perëndim të qarkut Orange, Florida, Shtetet e Bashkuara. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, popullsia e Winter Garden ishte 34,568.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Winter Graden ndodhet në 28°33′37″V 81°35′3″P / 28.56028°V 81.58417°P / 28.56028; -81.58417 (28.560328, -81.584069).[2]

Sipas Zyrës së Regjistrimit , sipërfaqja e qytetit është gjithsej 40.4 km2, prej të cilave 39.9 km2 është tokë dhe 0.5 km2, ose 1.28% është ujë.[3]

Winter Garden kufizohet me qytezën Windermere në jug, me qytetin Ocoee në lindje dhe me qytezën Oakland në perëndim.

Topografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lartësia e lartë është 68 metra. Lartësia e ulët është 20 metra afër Liqenit Apopka.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Winter Garden ka klimë subtropikale të lagësht dhe të nxehtë dhe ka dy stinë kryesore çdo vit. Një nga këto stinë është e nxehtë dhe me shi, zgjatë nga maji deri në tetor. Stina tjetër është e ftohtë, zgjatë nga nëntori deri në mars.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010 Demographic Profile Data (DP-1): Winter Garden city, Florida". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. 12 shkurt 2011. Marrë më 2011-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Demographic Profile Data (G001): Winter Garden city, Florida". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Marrë më shtator 21, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)