Jump to content

Winter Garden, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Winter Garden, Florida
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej34.568
Faqja zyrtarewww.cwgdn.com

Winter Garden është qytet që ndodhet 27 km (17 milje) në perëndim të Orlandos në perëndim të qarkut Orange, Florida, Shtetet e Bashkuara. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, popullsia e Winter Garden ishte 34,568.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Winter Graden ndodhet në 28°33′37″N 81°35′3″W / 28.56028°N 81.58417°W / 28.56028; -81.58417 (28.560328, -81.584069).[2]

Sipas Zyrës së Regjistrimit , sipërfaqja e qytetit është gjithsej 40.4 km2, prej të cilave 39.9 km2 është tokë dhe 0.5 km2, ose 1.28% është ujë.[3]

Winter Garden kufizohet me qytezën Windermere në jug, me qytetin Ocoee në lindje dhe me qytezën Oakland në perëndim.

Topografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lartësia e lartë është 68 metra. Lartësia e ulët është 20 metra afër Liqenit Apopka.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Winter Garden ka klimë subtropikale të lagësht dhe të nxehtë dhe ka dy stinë kryesore çdo vit. Një nga këto stinë është e nxehtë dhe me shi, zgjatë nga maji deri në tetor. Stina tjetër është e ftohtë, zgjatë nga nëntori deri në mars.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010 Demographic Profile Data (DP-1): Winter Garden city, Florida" (në anglisht). U.S. Census Bureau, American Factfinder. Marrë më 21 shtator 2012.
  2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990" (në anglisht). Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. 2011-02-12. Marrë më 2011-04-23.
  3. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Demographic Profile Data (G001): Winter Garden city, Florida" (në anglisht). U.S. Census Bureau, American Factfinder. Marrë më 21 shtator 2012.