Women Without Wings

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Women Without Wings (Gra pa krahë) është një film shqiptaro-kanadez i vitit 2002.

1997, Marija jeton me nënën e saj në Kanada. Kur gjyshja e saj vdes, ajo shkon në funeral në një mal në Shqipëri dhe shikon një armiqësi gjakmarrje, që ishte një zakon i hershëm. Ajo takon xhain e saj Zefin, i cili në fakt është 'tezja' e saj. Ajo jeton si burrneshë, pra vishet dhe vepron si burrë, dhe kurrë nuk martohet ose të ketë fëmijë.

Me regjisor dhe skenarist Nicholas Kinsey

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katya Gardner ... Marije

Micheline Lanctot ... Zef

Lowell Gasoi ... Murray

Besa Imami ... Gjelina

Linda Bush ... Lula

Alfred Trebicka ... Armand

Agron Dizdari ... Sigurim vjeter

Merita Smaja ... Sonila

Bep Shiroka ... shef Sigurimit

Christopher James Yarwood ... menaxheri restaurantit

Rebecca Smith ... Marije e re

Christopher Dyson ... Jim

Guy Létourneau ... mbrojtesi

Ina Mexhitaj ... Nora

Daryl Taylor ... zeri