Xerta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xerta
Komunë
noform
Stema_figuraBandera de Xerta.svg
Vendndodhja
Xerta is located in Spanjë
Xerta
Xerta

Koordinatat: 40°54′34″V 0°29′30″L / 40.90944°V 0.49167°L / 40.90944; 0.49167

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Tarragona
Qarku Baix Ebre
Kryetari i Bashkisë Moisés Fabra i Serral (PSC)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33.55 km2
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia 1309 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Xertolí, xertolina
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 40° 54′ 34″ Veri

0° 29′ 30″ Lindje


Xerta është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Ebre, të provincës Tarragona, në Katalonia. Xerta ka 1309 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 33.55 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Xerta – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale