Jump to content

Xhamia Kara Ahmed Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mihrabi i Xhamisë së Gazi Ahmet Pashës

Xhamia e Kara Ahmed Pashës ose Xhamia e Gazi Ahmed Pashës është nje xhami osmane e shekullit të 16-të pranë mureve të qytetit në Stamboll, Turqi. Ai u projektua nga arkitekti perandorak Mimar Sinan dhe u përfundua rreth vitit 1572.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia u ndërtua nga Kara Ahmed Pasha i cili ishte i martuar me Fatma Sulltanin, vajzën e Selimit I. Ai u bë vezir i madh nën Sulejmanin e Madhërishëm në 1553, por u ekzekutua me mbytje dy vjet më vonë në 1555. Xhamia ishte planifikuar të ndërtohej në vitin 1555, por u ndërtua midis viteve 1565 dhe 1571–72 pasi pashai ishte shfajësuar plotësisht. [1]

Seksioni kryq dhe planimetria e xhamisë botuar nga Cornelius Gurlitt në 1912

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oborri është i rrethuar nga qelitë e një medreseje dhe një dershane, ose klasë kryesore. Pllakat tërheqëse jeshile dhe të verdha me mollë zbukurojnë verandën, ndërsa ato blu dhe të bardha gjenden në murin lindor të sallës së lutjeve. Këto pllaka datojnë nga mesi i shekullit të 16-të. 12 m (39 ft) kupola me diametër mbështetet nga gjashtë kolona graniti të kuq. Nga tre galeritë, tavani prej druri nën atë perëndimore është pikturuar me mjeshtëri në të kuqe, blu, ar dhe të zezë. [1] Xhamia është ndërtesa e fundit perandorake në Stamboll që është zbukuruar me pllaka cuerda seca të dizajnuara shprehimisht. Ndërtesat e mëvonshme u zbukuruan me pllaka të lyera nën një lustër të pastër. [2]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Necipoğlu 2005.
  2. ^ Atasoy & Raby 1989.