Jump to content

Xhamia Nasir el-Mylk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia Nasir al Mulk

Xhamia Nasir al Mulk (Persisht: مسجد نصیر الملک‎‎) ndryshe i njohur si Xhamia Rozë, ndodhet në distriktin Gowad-e-Arabān afër Xhamisë Shah CheraghShiraz, Iran.

Xhamia u ndërtua në kohën e dinastisë së Kajarit. U ndërtua nga viti 1876 deri më 1888 me urdhër të udhëheqësit së Kajarit Mirza Hasan Ali (Nasir al Mulk).[1] Dizajnerët ishin Muhammed Hasan-e-Memār dhe Muhammed Rezā Kāshi-Sāz-e-Širāzi