Xhamia e Allajbegisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Allajbegisë
Xhamia e Allajbegisë is located in Shqipëria
Xhamia e Allajbegisë
Xhamia e Allajbegisë në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Burim, Dibër, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°34′44″V 20°27′48″L / 41.578806°V 20.463389°L / 41.578806; 20.463389Koordinatat: 41°34′44″V 20°27′48″L / 41.578806°V 20.463389°L / 41.578806; 20.463389
Ndërtuar 1585, Shek XVI
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 68/1 / 1970
Nr. i referencës DI021
Tipologjia Xhami

Xhamia e Allajbegisë është një monument i trashëgimisë kulturore në Burim, rrethi i Dibrës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri.[1] Ajo është ndërtuar në vitin 1578 dhe i takon tipologjisë së xhamive të vogla monumentale me kupolë, minare dhe hajat. Teknika e përdorur e klauzonazhit është një veçori e rrallë për rajonet verilindore të Shqipërisë. Xhamija e Allajbegisë përbëhet nga salla e lutjeve në formë kubike e mbyllur me një kuve, minareaj dhe themelet e një portiku të shembur si pasojë e një tërmeti. Dera në anën veriore shërbente për të hyrë në sallën e lutjeve. Mihrabi dhe gjurmë të mimbar janë gjetur në murin jugor të dhomës të ndërtuar me dru. Salla e lutjeve është mbuluar nga një kupolë në formë sferike. Në muret perëndimore, jugore dhe lindore janë vendosur nga tre dritare në dy rreshta, ndrësa në murrin verior ndodhen vetëm në një rresht. Xhamija e Allajbegisë përfaqëson një monument me rëndësi kombëtare I shpallur ne vitn 1970 monument kulture i kategorisë së parë.[2]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DIBRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 28 dhjetor 2016. 
  2. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]