Jump to content

Xhamia e Katedrales së Moskës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia në vitin 2016

Xhamia e Katedrales së Moskës (rusisht: Московская соборная мечеть, Moskovskaya sobornaya mechet) është xhamia kryesore e Moskës, Rusi. Ndodhet në Olimpiysky Avenue, afër Stadiumit Olimpik në qendër të qytetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura origjinale u ndërtua në vitin 1904 sipas projektit të arkitektit Nikolay Zhukov dhe i është nënshtruar disa rindërtimeve që atëherë. Nganjëherë quhej edhe "Xhamia Tatar", sepse kongregacioni i saj përbëhej kryesisht nga tatarë etnikë. Në aspektin shoqëror, Xhamia e Kongregatës së Moskës shpesh shihej si xhamia qendrore në Rusi. Ishte një nga katër xhamitë në Moskë.

Xhamia e vjetër u rrënua më 11 shtator 2011. Vendimi për rrënimin e saj ishte i diskutueshëm.[1] Në qershor të vitit 2008, xhamia u njoh si objekt i trashëgimisë kulturore, por në fund të vitit 2008 u hoq nga lista e monumenteve historike dhe arkitekturore. Kështu në momentin e prishjes nuk ka qenë e mbrojtur.[2] Kishte plane për rindërtimin e xhamisë dhe projekti i rindërtimit u projektua nga arkitekti Ilyas Tazhiyev. Një nga arsyet e rindërtimit ishte se ndërtesa devijoi me disa gradë nga drejtimi për në Mekë. Projekti përfshinte çmontimin e xhamisë, mbledhjen e të gjithë gurëve dhe rimontimin e saj me orientim të korrigjuar. Në vitin 2009, megjithatë, Këshilli i Myftinive shkarkoi Tazhiyev, fillimisht duke pretenduar se do të bënin një tjetër projekt rindërtimi dhe më pas duke e prishur ndërtesën duke pretenduar se ishte afër shembjes.[2] Tazhiyev deklaroi pas rrënimit se rindërtimi ishte ende i mundur, dhe ndërtesa nuk ishte afër shembjes.[2]

Xhamia e Katedrales së Moskës u bë ndërtesa e parë fetare e shkatërruar në Moskë që nga viti 1978.[2]

Xhamia e re[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vendin e së parës është ndërtuar një xhami e re. Ajo është inauguruar zyrtarisht më 23 shtator 2015. Xhamia e re ka një kapacitet prej dhjetë mijë besimtarësh. Në ceremoninë e inaugurimit të kësaj xhamie morën pjesë presidentët Vladimir Putin të Rusisë, Recep Tayyip Erdoğan i Turqisë dhe Mahmud Abas i Palestinës së bashku me udhëheqës lokalë myslimanë.[3]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Krainova, Natalya (13 shtator 2011). "Historic Mosque Demolished on 9/11 Anniversary". The Moscow Times (në anglisht). Marrë më 4 korrik 2016.
  2. ^ a b c d Зачем снесли Соборную мечеть? (në rusisht). Echo of Moscow. 17 shtator 2011. Marrë më 21 shtator 2011.
  3. ^ "Central mosque of Moscow will be inaugurated in 23rd September" (në anglisht). Shabestan News Agency. 19 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 22 shtator 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]