Jump to content

Mahmud Abas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mahmud Abas
Ebu Mazen
مَحْمُود عَبَّاس
أَبُو مَازِن
Presidenti i Autoritetit Kombëtar të Palestinës
Titullar
Në detyrë
15 janar 20051
KryeministriAhmed Kurei
Nabil Shaath (ushtrues detyre)
Ahmed Kurei
Ismail Hanije
Selam Fajjad
Rami Hamdallah
Mohammad Shtaje
Paraprirë ngaRauhi Fattuh (i përkohshëm)
Presidenti i 2-të i Shtetit të Palestinës
Titullar
Në detyrë
8 maj 2005
si ushtrues detyre: 8 maj 2005 – 23 nëntor 2008
Paraprirë ngaYasir Arafat
Kryetari i 4-të i Organizatës Çlirimtare të Palestinës
Titullar
Në detyrë
29 tetor 2004
si ushtrues detyre: 29 tetor 2004 – 11 nëntor 2004
Paraprirë ngaJaser Arafat
Kryeministri i 1-rë i Autoritetit Kombëtar të Palestinës
Në detyrë
19 mars 2003 – 6 shtator 2003
PresidentiJaser Arafat
Paraprirë ngaPozita u themelua
Pasuar ngaAhmad Kurei
Të dhëna vetjake
U lind më15 nëntor 1935 (85 vjet)
Safed, Mandati britanik i Palestinës
NënshtetësiaPalestinez
Partia politikeFatah
Bashkëshortja/etAmina Abas
FëmijëtMazen Abas
Yasser Abbas
Tarik Abbas
VendbanimiRamallah, Bregu Perëndimor
ShkollimiUniversiteti i Damaskut
Universiteti i Miqësisë së Popujve Patrice Lumumba
1) Afati i Abasit si President skadoi më 15 janar 2009, që kur Aziz Dueik ishte njohur si President nga qeveria Haniyeh në Rripin e Gazës, ndërsa Abas njihet si President nga qeveria FajjadBregun Perëndimor dhe të gjitha shtetet që njohin pavarësia e Palestinës, si dhe e OKB-së. Në prill 2014 ai u njoh nga Haniyeh në kontekstin e Qeverisë së Unitetit.[1]

Mahmud Abas (Arabisht: مَحْمُود عَبَّاس; lindi më 15 nëntor 1935) gjithashtu i njohur me Kunjen e tij Ebu Mazen (Arabisht: أَبُو مَازِن‎) është presidenti i Shtetit të Palestinës dhe Autoritetit Kombëtar të Palestinës.[2] Ai ka qenë kryetari i Organizatës Çlirimtare të Palestinës (PLO) që nga 11 nëntori 2004 dhe presidenti palestinez që nga 15 janari 2005 (Autoriteti Kombëtar i Palestinës që nga 15 janari 2005 dhe Shteti i Palestinës që nga 8 Maj 2005). Abas është anëtar i partisë Fatah dhe u zgjodh kryetar i Fatahut në vitin 2009.

Jeta personale dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mahmud Abas lindi më 15 nëntor 1935 në Safed, në rajonin e GalilesëMandatit të Palestinës (tani Izrael). Familja e tij u arratis në Siri gjatë luftës në Palestinë 1948.[3] Para se të shkonte në Egjipt, Abas u diplomua në Universitetin e Damaskut, ku studioi për drejtësi.

Abas më vonë hyri në studime pasuniversitare në Universitetin Patrice LumumbaMoskë, ku fitoi një gradë Kandidat i Shkencave (ekuivalenti sovjetik i PhD).[4][5]

Ai është i martuar me Amina Abas dhe kanë tre djem. Më i madhi, Mazen Abas, drejtoi një kompani ndërtimi në Doha dhe vdiq në Katar nga një sulm në zemër në vitin 2001 në moshën 42 vjeç.[6] Djali i tyre i dytë është Jaser Abas, një biznesmen kanadez i cili u emërua pas Jaser Arafat. Djali i vogël është Tarik, një ekzekutiv i biznesit. Abas ka tetë nipër e mbesa, gjashtë prej të cilëve janë pjesë e iniciativës Farërat e Paqes duke i sjellë ata në kontakt me izraelitë të rinj.[7]

  1. ^ Keinon, Herb (10 maj 2014). "Politics: Fatah-Hamas unity talks breed Likud harmony". The Jerusalem Post (në anglisht). Marrë më 8 dhjetor 2017.
  2. ^ "Current talks 'last chance' for just peace with Israel, Palestinian leader tells UN". United Nations News Centre (në anglisht). 26 shtator 2013. Marrë më 26 janar 2020.
  3. ^ Sela, Avraham (2002). "Abbas, Mahmud". The Continuum Political Encyclopedia of the Middle East (në anglisht). New York: Continuum. fq. 11. ISBN 978-0-82641-053-5.
  4. ^ Zigar, Mikhail; Asmolov, Grigory (17 janar 2005). "Аббас на глиняных ногах" [Abbas has feet of clay]. Kommersant-Vlast (në rusisht). Nr. 605. fq. 56. Marrë më 26 janar 2020.
  5. ^ Seddon, David (2004). A Political and Economic Dictionary of the Middle East (në anglisht). London, UK: Taylor & Francis. fq. 1–2. ISBN 978-1-85743-212-1. Marrë më 28 gusht 2011.
  6. ^ "Eldest son of PLO no. 2 dies". Al Bawaba (në anglisht). 16 qershor 2002. Marrë më 6 maj 2011.
  7. ^ Kula, Irwin (25 shtator 2013). "Why Palestinian President Mahmoud Abbas' Grandchildren Give Him Hope". The Wisdom Daily (në anglisht). Marrë më 26 janar 2020.