Xhamia e Kukli Beut, Bresanë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Kukli Beut, Bresanë
Xhamia e Kukli Beut, Bresanë.jpg
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Bresanë, Dragash, Kosovë
Ndërtuar Shek. XVI
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 925/67
Nr. i referencës 2056

Xhamia e Kukli Beut, Bresanë është një monument i trashëgimisë kulturore në Bresanë, Dragash, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 925/67.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]