Xhamia e Kukli Beut, Bresanë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Kukli Beut, Bresanë
LlojiArkitekturore
VendndodhjaBresanë, Dragash, Kosovë
NdërtuarShek. XVI
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Përcaktuar925/67
Nr. i referencës2056

Xhamia e Kukli Beut, Bresanë është një monument i trashëgimisë kulturore në Bresanë, Dragash, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 925/67.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]