Xhamia e Kusarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Kusarit
Xhamija e Kusareve - Gjakovë.jpg
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Gjakovë, Kosovë
Ndërtuar Shek. XVIII
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 601

Xhamia e Kusarit është një monument i trashëgimisë kulturore në Gjakovë, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor".

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016. 


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]