Xhamia e Madhe e Hamas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Madhe e Hama
Emri amëtar جامع حماة الكبير‎
Mamluk minaret of Hama Great Mosque.JPG
Minareja Mamluke e Xhamisë
Lloji Arkitekturë Islame
Vendndodhja Hama Siria
Koordinatat 35°08′03″V 36°44′43″L / 35.134167°V 36.745278°L / 35.134167; 36.745278Koordinatat: 35°08′03″V 36°44′43″L / 35.134167°V 36.745278°L / 35.134167; 36.745278
Ndërtuar shekulli i 8
Stili arkitekturor Umajade
Xhamia e Madhe e Hamas is located in Siria
Xhamia e Madhe e Hamas
Xhamia e Madhe e Hamas në hartë

Xhamia e Madhe e Hama ( arabisht جامع حماة الكبير) , është një xhamiHama të Sirisë . Ndodhet rreth 400 metra në perëndim të kështjellës. E ndërtuar në shekullin e 8-të të es, ajo u dëmtua rëndë në kryengritjen e vitit 1982, por sot ajo është restauruar tërësisht.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa ishte një tempull për të adhuruar zotin romak Jupiter, më vonë u kthye në kishë gjatë epokës bizantine . Kur muslimanët hynë në Siri, ata e kthyen atë në një xhami nën sundimin e Ebu Ubejd el-Xhearrah .

Xhamia e Madhe ka dy minare. Njëra është një kullë me bazë katrore ngjitur me sallën e lutjes dhe nga një mbishkrim në sipërfaqen e saj, që daton në 1124, edhe pse disa argumentojnë se baza e saj është nga periudha Umajade [1] ndërsa të tjerë thonë se është ndërtuar në 1153. [2] Minarja e dytë është në formë tetëkëndore dhe është ndërtuar nga Mamlukët në vitin 1427. [1] Në anën e oborrit kryesor verior ndodhet një oborr më i vogël katror që përmban varre të dy mbretërve Ejubidë të shekullit të 13-të. [1]

Xhamia u shkatërrua pothuajse tërësisht gjatë trazirave civile në Hama më 1982, [1] por që atëherë është rindërtuar nga Departamenti i Antikiteteve të Qeverisë Siriane. [2] Të dy minaret u shkatërruan gjatë trazirave. [2] Deri në vitin 2001, Xhamia e Madhe ishte restauruar plotësisht dhe rindërtimi i saj ishte besnike ndaj dizajnit origjinal Umajad në gati çdo detaj. [1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Mannheim, 2001, p.218.
  2. ^ a b c Ring, Berney, Salkin, La Boda, Watson, and Schellinger, 1996, p.138.

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mannheim, Ivan (2001). Syria & Lebanon Handbook: The Travel Guide (në anglisht). Footprint Travel Guides. ISBN 978-1-900949-90-3. Mannheim, Ivan (2001). Syria & Lebanon Handbook: The Travel Guide (në anglisht). Footprint Travel Guides. ISBN 978-1-900949-90-3. Mannheim, Ivan (2001). Syria & Lebanon Handbook: The Travel Guide (në anglisht). Footprint Travel Guides. ISBN 978-1-900949-90-3. .
  • Ring, Trudy; Berney, K.A.; Salkin, Robert M.; La Boda, Sharon (1996). International Dictionary of Historic Places: Middle East and Africa (në anglisht). Routledge. ISBN 1-884964-03-6. Ring, Trudy; Berney, K.A.; Salkin, Robert M.; La Boda, Sharon (1996). International Dictionary of Historic Places: Middle East and Africa (në anglisht). Routledge. ISBN 1-884964-03-6. Ring, Trudy; Berney, K.A.; Salkin, Robert M.; La Boda, Sharon (1996). International Dictionary of Historic Places: Middle East and Africa (në anglisht). Routledge. ISBN 1-884964-03-6. Ring, Trudy; Berney, K.A.; Salkin, Robert M.; La Boda, Sharon (1996). International Dictionary of Historic Places: Middle East and Africa (në anglisht). Routledge. ISBN 1-884964-03-6. Ring, Trudy; Berney, K.A.; Salkin, Robert M.; La Boda, Sharon (1996). International Dictionary of Historic Places: Middle East and Africa (në anglisht). Routledge. ISBN 1-884964-03-6. Ring, Trudy; Berney, K.A.; Salkin, Robert M.; La Boda, Sharon (1996). International Dictionary of Historic Places: Middle East and Africa (në anglisht). Routledge. ISBN 1-884964-03-6.