Xhamia e Pazarit, Krujë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Pazarit

Xhamia e Pazarit ose Xhamia Muratbeu, i njohur edhe si Xhamia e Varoshit, është një xhami në qytetin e Krujës, Shqipëria, që daton në epokën otomane dhe është konsideruar madhështore.

Xhamia e Pazarit (Pazari i Krujës) është një nga shumë "monument kulture" (Monumentet Kulturore Shqiptare) të Shqipërisë dhe është konsideruar si një nga xhamitë e pakta të mbetura që kanë mbijetuar periudhën komuniste 1945-1990.[1]

Shiko edh e[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010.