Xhamshedpur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamshedpur
जमशेदपुर
Qytet
Kolazh me pamje nga Jamshedpur
Kolazh me pamje nga Jamshedpur
Popullsia
 • Gjithsej1.337.131
TargatJH 05 (East Singhbhum)
JH 22 (Saraikela-Kharsawan)
BR 16 (E ndërprerë)
Faqja zyrtarewww.jamshedpur.nic/in

Jamshedpur (Hindi: जमशेदपुर) është qytet në shtetin federal të Jharkhand. Jamshedpur është parashikuar të jetë qyteti i 84-të me rritje më të shpejtë në botë për 2006-2020 me rritje mesatare të 2.9%.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jamshedpur ka klimë tropikale me lagështi dhe të thatë. Stina e verës fillon në mes të muajit mars dhe mund të bëhet jashtëzakonisht e nxehtë në maj dhe qershor. Ndryshimi i temperaturës gjatë verës është prej 35 deri 49 °C. Jamshedpur ka rreshje të rënda shiu prej korrikut deri në shtator dhe rreshjet mesatare të shiut janë rreth 1,200 mm.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011,,[2] qyteti ka pasur 1,337,131 banorë. Meshkuj përbëj 52.1% të popullsisë dhe femrat përbëjnë 47.9%. Në Jamshedpur, 11.5% të popullsisë janë nën moshën gjashtë vjeçare.[3]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazetat në gjuhë angleze, hindi dhe gjuhën bengale publikohen nga qyteti, përfshirë Dainik Jagran, The Telegraph, Dainik Bhaskar, Hindustan Times, Times of India, Prabhat Khabar and The Avenue Mail.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "World's fastest growing urban areas (1)". City Mayors. 17 maj 2012. Marrë më 13 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Census of India 2001: Data from the 2001 Census, including cities, villages and towns (Provisional)". Census Commission of India. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2004. Marrë më 1 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.censusindia.gov.in/2011-prov-results/paper2/data_files/india2/Million_Plus_UAs_Cities_2011.pdf