Jump to content

Xhellaba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Djellaba

Djellaba (Arabisht: جلابة; Berbe: aselham) është një mantel i jashtëm e veshur për të dy gjini (unisex), i përshtatshëm dhe i gjatë, me mëngë të plota që vishen në rajonin MagrebAfrikën e Veriut.

Në Algjeri qendrore dhe lindore quhet qeššaba ose qeššabiya. Banorët e malit të Marokut e quajnë tadjellabit, e cila është një formë e berberizuar.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ E.B. (1 nën 1995). "Djellaba". Encyclopédie berbère (në frëngjisht) (16): 2425–2427. ISSN 1015-7344. Marrë më 27 maj 2020.