Jump to content

Xhevat Beqaraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhevat Beqaraj lindi më 1936 ne fshatin KutëMallakastrës, ndërsa jeton në Tiranë. Për shumë vjet drejtoi revistat për femijë ne Tiranë Pionieri dhe Fatosi. Ka botuar librat për femijë.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Përtej së mirës dhe së ligës: poezi, esse, medime filozofike.
 2. Sëmundjet e shekullit tonë: esse filozofike
 3. Kam një harmonikë
 4. Shtepia e bubit: vjersha dhe perralleza
 5. Era vizaton--: vjersha dhe poemë
 6. Antigona:
 7. Eni midis nesh
 8. Lamtumira e yjeve: poemë
 9. Tigri i vogël në çajnik Përralla
 10. Rruazat e vesës: vjersha dhe poema
 11. Çuditë e Eneidës: tregime në vargje
 12. Filozofia e bukurisë: pjesë ditaresh, ese dhe rrëfime për vetveten
 13. Lamtumirë abetare: permbledhje antologjike
 14. Natën e mirë
 15. Pse hëna s'ka fustan: përralla nga bota
 16.Nate dimri