Xhubejr ibn Mut'im

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Xhubejr ibn Mut'im (Arabisht: جبير بن مطعم) ishte një nga armiqtë e Mekës i cili më vonë u bë e pranoi islamin dhe u bë shok i Muhammedit. Ai ishte djali i Mut'im ibn Adij.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht Ebu Bekri e fejoi Ajshën me Xhubejrin, por fejesa u anulua në favor të martesës së saj me Muhammedin.[1]

Ai ishte i njohur për diturinë e tij të gjenealogjisë. Ai ishte pronari i Wahshi ibn Harb, një skllavë i cili e vrau Hamza ibn Abdylmutalibin.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lings (1983). Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources. ff. 105–106. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)