Jump to content

Xhumanxhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhumanxhi
Jumanji
Regjia ngaJoe Johnston
Shkruar ngaGreg Taylor
Jim Strain
Chris van Allsburg (libra)
Jonathan Hensleigh
ProdhuesiScott Kroopf,
William Teitler
Luajnë
KinematografiaThomas Ackerman
MontazhiRobert Dalva
MuzikaJames Horner

Kompania prodhuese
Data e publikimit
1995
Kohëzgjatja
101
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht
Buxheti65'000'000 $
Fitimi256'200'000

Xhumanxhi (org. Jumanji) është një film artistik i metrazhit të gjatë i prodhuar në ShBA1995. Filmi është xhiruar në gjuhën angleze nga kinostudio Columbia TriStar Pictures. Premiera e filmit ka qenë më 15 dhjetor 1995.

Xhumanxhi është një komedi aksioni fantastik dhe është paraparë për moshën mbi 12 vjeçare. Në rolet kryesore paraqiten Robin Williams si Alan Parish, Kirsten Dunst si Judy Sheerd dhe aktori i mirënjohur i Holivudit Bradley Pierce si Peter Sheperd.

Buxheti që producentët Scott Kroopf dhe William Teitler kanë pasur kapte vlerën prej 65 milion dollarëve. Regjin e Xhumanxhit e ka bërë regjisori Joe Jonhnson në bazë të librit të autorëve Greg Taylor, Jim Strain, Chris van Allsburg dhe Jonathan Hensleigh. Muzikën e filmit e ka përgatitur James Homer ndërsa udhëheqës i ekipit të kameramanëve ka qenë kameramani Thomas Ackerman dhe prerjen e ka bërë Robert Dalva. Paraqitja e filmit në kinematë anembanë botës ka bërë një xhiro prej rreth 256 milion dollar.

Në vitin 1869, pranë Brantford, New Hampshire, dy djem groposin një lojë druri. Nje dite nje djale i quajtur Alan Parrish ishte duke vrapuar me sa fuqi qe kishte, per arsye sepse ate po e ndiqte nje moshatar i tij Billy dhe nje grup djemsh. Billy mendonte se Alan kishte ndonje gje me te dashuren e tij, sarah,por kjo nuk eshte aspak e vertete. Alan po i thoshte Billit se ishin vetem shoke por Billi nuk besonte. per t,iu shmangur djemve ai futet ne kompanin e babiit te tij, nr kompanin parrish dhe takon Carl Bentley, një punonjës, i cili zbulon një prototip të ri të këpucëve që ai bëri vetë. Alan gabon dhe këpucën dhe dëmton me një makinë, por Carl merr përgjegjësinë dhe humbet punën e tij. Pasi u sulmua nga disa djem, të cilët gjithashtu vjedhin biçikletën e tij, Alan ndjek zërin e daulleve fisnore në një vend ndërtimi. Ai gjen valixhe druri që përmban një lojë bordi të quajtur Jumanji dhe e sjell atë në shtëpi.

Në shtëpi, pas një diskutimi me Samin për të marrë pjesë në një shkollë me konvikt, Alan planifikon të ikë. Sarah Whittle, shoqja e tij, arrin të kthejë biçikletën e tij, dhe Alan tregon Jumanjin e saj dhe e fton atë për të luajtur. Me çdo rrotullim zareje, pjesa e lojës lëviz vetvetiu dhe një mesazh i fshehtë që përshkruan rezultatin e rrokullisjes shfaqet në topin kristal në qendër të bordit. Sarah lexon mesazhin e parë në tabelë dhe dëgjon një tingull të tmerrshëm. Alan pastaj pa qëllim rrotullon zaren pasi u befasua nga ora e zymtë; një mesazh i thotë atij të presë në një xhungël derisa dikush të rrokullisë zaret dhe të qëllojë një pesë ose tetë, dhe ai është thithur në lojë. Më pas, një tufë e shkopinjve shfaqet dhe e ndjek Sarën nga rezidenca.

Njëzet e gjashtë vjet më vonë, Judy dhe Peter Shepherd hynë në pallatin vakant Parrish me tezen e tyre Nora, pasi prindërit e tyre vdiqën në një aksident në një udhëtim ski në Kanada dimrin e mëparshëm. Ditën tjetër, Judy dhe Peter gjejnë Jumanji në papafingo dhe fillojnë të luajnë atë. Rrotullimet e zareve e tyre thërrasin mushkonja të mëdha dhe një tufë majmunësh. Rregullat e lojës përcaktojnë se gjithçka do të restaurohet kur loja përfundon, kështu që ata vazhdojnë të luajnë. Rrotullimi tjetër i Peterit lëshon një luan dhe një Alan të rritur. Ndërsa Alan bën rrugën e tij, ai takon Carl, i cili tani është duke punuar si një oficer policie. Alan, Judy dhe Peter shkojnë në fabrikën e braktisur tani ku një njeri i pastrehë i thotë Alanit se Sam e braktisi biznesin për të kërkuar Alanin pas zhdukjes së tij, deri në vdekjen e tij vetëm katër vjet më parë. Përfundimisht fabrika u mbyll dhe shkaktoi rënien ekonomike të Brantford.

Duke e kuptuar se ata kanë nevojë për Sarën për ta përfunduar lojën, të tre e gjejnë Sarën, tani duke vuajtur trauma mendore nga zhdukja e Jumanji-t dhe Alanit dhe për ta bindur atë të bashkohet me ta. Veprimi i parë i Sarah lëshon vreshta mishngrënëse në rritje të shpejtë dhe lëvizja e ardhshme e Alanit liron një gjahtar të madh të quajtur Van Pelt, të cilin Alan e takoi për herë të parë në xhungël. Rrotullimi i ardhshëm thërret një tufë të kafshëve të ndryshme, duke shkaktuar një rrëmujë, dhe një pelikan vjedh lojën. Peteri e merr atë, por Alan është arrestuar nga Carl. Kur kthehen në qytet, rrëmujët shkaktojnë kërdi dhe Van Pelt vjedh lojën. Peteri, Sarah dhe Judy e ndoqën Van Peltin në një dyqan, ku vendosën kurthe për ta nënshtruar atë dhe për të rimarrë lojën, ndërsa Alan, i cili pas zbulimit të identitetit të tij ndaj Carl, është liruar. Kur të katër kthehen në rezidencë, ajo tani është kapërcyer plotësisht nga kafshë të egra në xhungël. Ata lëshojnë një fatkeqësi pas tjetrit, derisa arrin Van Pelt dhe kur Alan hedh zaret, ai fiton lojën që shkakton gjithçka që ndodhi si rezultat i lojës që do të anullohej.

Alan dhe Sarah kthehen në 1969 si fëmijë, por kanë kujtime për ngjarjet që kanë ndodhur. Alan pajtohet me babain e tij dhe pranon se ishte përgjegjës për këpucën që dëmtoi makinën e fabrikës. Carl është punësuar përsëri, dhe Sam i thotë djalit të tij se ai nuk duhet të marrë pjesë në konvikt dhe në fund pranon Alan si kush është ai. Alan dhe Sara hedhin Jumanji në një lumë.

Në një vit tjetër, Alan dhe Sarah janë të martuar dhe presin fëmijën e tyre të parë. Prindërit e Alanit janë ende të gjallë dhe me sukses udhëheqin biznesin familjar. Ai dhe Sara takojnë Judy, Peter, dhe prindërit e tyre Jim dhe Martha për herë të parë. Alan i ofron Jimit një punë dhe i bind ata që të anulojnë udhëtimin e tyre të ardhshëm të skive, duke shmangur vdekjen e tyre.

Shumë vjet më vonë në një plazh në Francë, dy vajza të reja dëgjojnë daullett duke ecur, pasi Jumanji qëndron pjesërisht i varrosur në rërë. Kjo aventurë vazhdon te ''JUMANJI : WELCOME TO JUNGLE'' (shqip: ''XHUMANXHI : MIRËSEVINI NË XHUNGËL'').

 • Robin Williams si Alan Parrish, një burrë i bllokuar në Jumanji për 26 vjet
 • Kirsten Dunst si Judy Shepherd, motra e madhe e Peterit
 • David Alan Grier si Carl Bentley, një punonjës në fabrikën e këpucëve të Samit dhe miku i vjetër i Alanit, i cili më vonë bëhet polic
 • Adam Hann-Byrd si Alani i ri
 • Bonnie Hunt si Sarah Whittle, mike e Alanit e traumatizuar nga Jumanji dhe e shkatërruar nga zhdukja e Alanit
 • Jonathan Hyde si Van Pelt, një gjuetar i madh i gjuetisë nga Jumanji i cili është i vdekur e i vendosur për të gjuajtur Alanin dhe lojtarë të tjerë për t'i parandaluar ata nga fitimi i lojës
 • Jonathan Hyde gjithashtu luan rolin e Samuel Parrish, babain e Alanit
 • Bebe Neuwirth si Nora Shepherd, dhe halla e Judy dhe Peterit
 • Bradley Pierce si Peter Shepherd, vëllai më i vogël i Judy
 • James Handy si Exterminator
 • Patricia Clarkson si Carol-Anne Parrish, nëna e Alanit
 • Laura Bell Bundy si Sarah e re
 • Malcolm Stewart si James Shephard, dhe babai i Judy dhe Peterit
 • Annabel Kershaw si Martha Shepherd, nëna e Judy dhe Peterit
 • Gary Joseph Thorup si Billy Jessup, ngacmuesi i Alanit
 • Frank Welker ka bërë efekte speciale të zërit.


 • Jumanji është lëshuar në teatre më 15 Dhjetor, 1995.