Yakuza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yakuza (gjuhë japoneze: ヤ ク ザ, [jaꜜkɯza]), i njohur gjithashtu si gokudō (極 道 "shteg ekstrem", [gokɯdoː]), janë anëtarë të sindikatave të krimit të organizuar transnacional me prejardhje nga Japonia. Policia japoneze dhe mediat me kërkesë të policisë i quajnë bōryokudan (暴力 団 "grupe të dhunshme", [boːɾʲokɯdaɴ]), ndërsa yakuza e quajnë veten "ninkyō dantai" (任侠 団 体 ose 仁 侠 団 体 "organizata kalorësish" [ɲiŋkʲoː daɴtai ]). Yakuza është famëkeq për kodet e tyre strikte të sjelljes dhe natyrën e tyre të organizuar të fiefdom-it. Ata kanë një prani të madhe në median japoneze dhe veprojnë ndërkombëtarisht me rreth 102,000 anëtarë. Emri "yakuza" vjen nga loja tradicionale japoneze e kartave Oicho-Kabu, një lojë në të cilën qëllimi është të tërheqë tre karta duke shtuar deri në një vlerë 9. Nëse shuma e dorës suaj tejkalon 10, shifra e dytë përdoret si totali juaj në vend, me përjashtim të 10 (që është e barabartë me 1). Nëse tre kartat e tërhequra janë 8-9-3 (shqiptuar ya-ku-sa në japonisht), rezultati është 20 dhe për këtë arsye zero, duke e bërë atë dorën më të keqe të mundshme që mund të nxirren. Per tu bere pjes e mafies japoneze duhet te pre nje gisht si shej respekti nga padroni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]