Yasuhito Endo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yasuhito Endo
Endo 20080622.png
Të dhënat personale
Emri i plotëYasuhito Endo
Data e lindjes (1980-01-28) 28 Janar, 1980 (41 vjeç)
Vendi i lindjesKagoshima, Japoni
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualGamba Osaka
Numri7
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1998Yokohama Flügels
1999–2000Kyoto Purple Sanga
2001–Gamba Osaka
Ekipi kombëtar
2002–2015Japonia152(15)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Yasuhito Endo (lindur më 28 janar 1980) është një futbollist japonez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 152 ndeshje dhe ka shënuar 15 gola.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2002 1 0
2003 11 1
2004 16 2
2005 8 0
2006 8 0
2007 13 1
2008 16 3
2009 12 0
2010 15 2
2011 13 0
2012 11 1
2013 16 2
2014 8 2
2015 4 1
Gjithsej 152 15

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]