Yitzhak Shamir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yitzhak Shamir
Flickr - Government Press Office (GPO) - HADERA ABSORPTION CENTER (cropped).jpg
Kryeministri i 7-të i Izraelit
20 dhjetor 1986 – 13 korrik 1992
Paraardhësi: Shimon Peres
Pasardhësi: Yitzhak Rabin
10 dhjetor 1983 – 13 shtator 1984
Paraardhësi: Menachem Begin
Pasardhësi: Simon Peres
Ministër i Punëve të Jashtme
10 mars 1980 – 20 dhjetor 1986
Paraardhësi: Menachem Begin
Pasardhësi: Simon Peres
Të dhënat personale
Lindi më: 22 tetor 1915
Lindi në: Ruzhany, Perandoria Ruse
Vdiq më: 30 qershor 2012 (96 vjet)[1]
Vdiq në: Tel Aviv, Izrael
Partia politike: Likud
Bashkëshortja Shulamit Shamir(m. 1994, vdiq më 2011)
Fëmijë 2
Yitzhak Shamir

Yitzhak Shamir (Hebraisht: יצחק שמיר, Tondokument listen; lindi Yitzhak Yezernitsky; 22 tetor 1915 – 30 qershor 2012) ishte politikan dhe kryeministri i shtatë i Izraelit, duke shërbyer për dy mandate, 1983–84 dhe 1986–1992.[2] Para themelimit të Izraelit, Shamir ishte udhëheqës i grupit ushtarak zioniste Lehi. Në vitin 1955, Shamir u bashkua me agjencinë inteligjente izraelite Mossad, ku shërbeu deri më 1965. Shamiri ishte kryeministri i tretë me mandat më të gjatë pas David Ben-Gurion and Benxhamin Netanjahu.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]