Shimon Peres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Shimon Peres (Hebrew שמעון פרס, arabisht شمعون بيرس, Fillimisht Szymon Perski, * 2 Gusht 1923 Wischnewa, Poloni, sot Wischnewa, Bjellorusi) është një Krerët e Izraelit, fituesi i Çmimit Nobël për Paqe dhe Kryetari i Shtetit të Izraelit.

Auszeichnungen[redakto | redakto tekstin burimor]

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

  • George Hintlian: Die israelische Debatte über den Völkermord an den Armeniern. In: inamo. Informationsprojekt Naher und Mittlerer Osten. Heft Nr. 43, 2005
  • Yair Auron: The Banality of Indifference. Zionism & the Armenian Genocide. Transaction Publishers, 2000, New Brunswick
  • Yair Auron: The Banality of Denial. Israel and the Armenian Genocide. Transaction Publishers, 2003, New Brunswick

Referenca te vecanta[redakto | redakto tekstin burimor]


Weblinks[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Shimon Peres – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale