Ylli detar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Ylli detar i njohur si "ylli i detit", është gjallesë ujore e cila mund t'i ketë disa gjemba. Kemi yje Helmues dhe JoHelmues. Ata helmues vetëm me një të prekur mund t'a japin helmimin. Kujdes të veçantë ylli i kushton shumimit sepse e bën atë me anë të organit i cili gjendet në skaj të një pjesë të tij.

Kuriozitete mbi yllin :

  • Mund te arrij ne peshën deri 10 kg,
  • Lëviz ngadalë,
  • Bën 1-15 të vegjël.

Yjet i hasim shum rrallë, por siç njihet i gjejmë në fund të Detit Gjallesat e Fundit të Detit.