Ymer Shaqiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ymer Shaqiri lindi më 1 tetor 1955.Piktor dhe artist grafik.Ymer Shaqiri u lind në Sveçlë,në jug të Podujevës,dhe diplomoi në Akademinë e Arteve në Prishtinë në vitin 1981,nën drejtimin e Fatmir Krypes.Më vonë kreu studime të mëtejshme në Beograd,ku edhe u diplomua në vitin 1984.

Grafikat bardhë-e-zi dhe gdhendjet të Shaqirit u ekspozuan gjerëzisht në të gjithë Jugosllavinë ne vitet 1980 dhe për to ai ka marrë çmime të shumta.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shaqiri, Ymer (2011). Fjalor Historik i Kosoves. Tiran: Skenderbeg Books. ISBN 978994351701 Shiko vlerën e |isbn=: gjatësia (Ndihmë!).