Jump to content

Yoasobi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yoasobi
Background information
OrigjinaTokio, Japonia
ZhanretJ-pop
Vitet aktik2019 (2019)
LabeliSony Music Entertainment Japan
Antar/ëtAyase
Ikura
Websiteyoasobi-music.jp
Yoasobi, 2023: Ikura (majtas) dhe Ayase (drejtë).
Yoasobi, 2023: Ikura (majtas) dhe Ayase (drejtë).

Yoasobi është një duo japoneze e muzikës pop e filluar nga producenti i Vocaloid Ayase dhe kantautori Ikura në vitin 2019.

Dyshja është nënshkruar me Sony Music Entertainment Japan. Që nga fillimi i tyre, Yoasobi ka lëshuar 6 EP - katër në japonisht dhe dy në gjuhën angleze. Katër nga EP-të e tyre janë renditur në listat e albumeve japoneze nga Oricon. Kënga e tyre më e suksesshme është Yoru ni Kakeru, e cila shiti rreth 750.000 njësi dixhitale vetëm në Japoni dhe u certifikua me platin të trefishtë.[1]

Disa nga këngët e tyre janë përdorur si tema hapëse dhe fundore për seritë anime si Beastars[2][3], Mobile Suit Gundam: The Witch of Mercury[4], Oshi no Ko[5] dhe Frieren.[6] Kënga Biri-Biri u përdor si këngë temë për lojërat Pokémon Scarlet dhe Violet për të festuar përvjetorin e parë.[7]

Anëtarët e bandës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Bandë[8]
Anëtarët në turne
Viti Hollësitë e albumit Labeli Pozita nëpër Top-Lista[11] Shitjet[1]
Japonia Japonia Oricon
2021 The Book SME Japan 2 Japonia Japonia: Gold+Gold (Digital)
E-Side
The Book 2 2 Japonia Japonia: Gold
2022 E-Side 2
2023 Hajimete no EP 9
The Book 3 2 Japonia Japonia: Gold
2024 E-Side 3
Viti Titul këngë Pozita nëpër Top-Lista Shitjet[1] Albumit
Japonia Japonia
Oricon
[12]
South Korea Korea Jugore
Circle
[13]
2019 Yoru ni Kakeru Japonia Japonia: Platinum (Digital)+Diamond (Streaming) The Book
2020 Ano Yume o Nazotte Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Halzion Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Tabun Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Gunjō Japonia Japonia: Platinum (Digital)+Diamond (Streaming)
Haruka Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
2021 Encore Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Kaibutsu 2 Japonia Japonia: Platinum (Digital)+Diamond (Streaming) The Book 2
Yasashii Suisei Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Mō Sukoshi Dake Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Sangenshoku Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Loveletter Japonia Japonia: Platinum (Streaming)
Taishō Roman Japonia Japonia: Platinum (Streaming)
Tsubame Japonia Japonia: Gold (Streaming)
Moshi mo Inochi ga Egaketara Japonia Japonia: Gold (Streaming)
2022 Mr. Japonia Japonia: Gold (Streaming) Hajimete no EP / The Book 3
Suki da Japonia Japonia: Gold (Streaming)
Shukufuku 3 Japonia Japonia: Platinum (Digital)+Platinum (Streaming) The Book 3
Umi no Manimani Hajimete no EP /The Book 3
2023 Adventure Japonia Japonia: Gold (Streaming) The Book 3
Seventeen Japonia Japonia: Gold (Streaming) Hajimete no EP / The Book 3
Idol 2 68 Japonia Japonia: Platinum (Digital)+Diamond (Streaming) The Book 3
Yūsha 7 Japonia Japonia: Gold (Digital)+Platinum (Streaming)
Biri-Biri 4
Heart Beat
2024 Undead
Viti Ceremonia e çmimeve Kategoria I nominuar për Rezultati Ref.
2020 AMD Award Digital Contents of the Year Yoasobi Fitues/e [14]
Anan Award Trend Culture Fitues/e [15]
JC / JK Buzzword Award Person Category (1st Half Year) Fitues/e [16]
Billboard Japan Music Awards Hot 100 of the Year Yoru ni Kakeru Fitues/e [17]
MTV Video Music Awards Japan Song of the Year Fitues/e [18]
2021 Anisong Awards Artist Song Award Kaibutsu Fitues/e [19]
Best Work Award Kandidat/e [20]
Dime Trend Award Best Character Award Yoasobi Fitues/e [21]
Japan Gold Disc Award Best 5 New Artists Fitues/e [22]
Japan Record Awards Special Achievement Award Fitues/e [23]
MTV Video Music Awards Japan Artist of the Year Fitues/e [24]
Noma Publishing Culture Awards Noma Publishing Culture Awards Fitues/e [25]
Space Shower Music Awards Song of the Year Yoru ni Kakeru Fitues/e [26]
2022 Anisong Awards Composition Award Shukufuku Kandidat/e [27]
Crunchyroll Anime Awards Best Opening Theme Kaibutsu Kandidat/e [28]
Best Ending Theme Yasashii Suisei Kandidat/e
Anime Trending Awards Ending Theme Song of the Year 2nd [29]
CD Shop Awards Popularity Award The Book Fitues/e [30]
The Book 2 Fitues/e
Space Shower Music Awards Best Pop Artist Yoasobi Fitues/e [31]
Artist of the Year Fitues/e
Japan Gold Disc Awards Song of the Year by Download Japan Kaibutsu Fitues/e [32]
Best 5 Songs by Download Fitues/e
Song of the Year by Streaming Japan Fitues/e
Best 5 Songs by Streaming Fitues/e
Special Award Yoasobi Fitues/e
Fall 2022 Anime Awards Favorite Opening Theme Song Shukufuku Fitues/e [33]
2023 Anime Trending Awards Opening Theme Song of the Year 6th [34]
Pop Golden Awards Group of the Year Yoasobi Kandidat/e [35]
Spring 2023 Anime Awards Favorite Opening Theme Song Idol Fitues/e [36]
MTV Video Music Awards Japan Video of the Year Kandidat/e [37]
Song of the Year Fitues/e [38]
Animation Music Video Fitues/e
TikTok Trend Awards Music Category Fitues/e [39]
Newtype Anime Awards Best Theme Song 2nd [40]
Shukufuku 3rd
Japan Record Awards Special International Music Awards Yoasobi Fitues/e [41]
PEN Creator Awards Creator Award Fitues/e [42]
2024 AnimaniA Awards Bestes Opening Idol Në pritje [43]
Yūsha Në pritje
Anime Trending Awards Opening Theme Song of the Year Idol 1st [44]
CD Shop Awards Grand Prix (Red) The Book 3 Kandidat/e [45]
Finalist Award Fitues/e
Crunchyroll Anime Awards Best Anime Song Idol Fitues/e [46]
Best Opening Theme Kandidat/e
Japan Expo Awards Daruma du meilleur Opening Në pritje [47]
 1. ^ a b c Certifikatat: JP1 JP2 JP3
 2. ^ "アニメ「BEASTARS」2期OPはYOASOBI、板垣巴留が楽曲のもとになる小説書き下ろし" (në japonisht). Natalie.mu. 2021-11-05. Marrë më 2023-12-23.
 3. ^ Chiro (2021-03-25). "'Beastars' The theme song by Yoasobi has been released! The MV of ending theme song 'Yasashii Suisei' features more than 2,500 pieces of original illustrations" (në anglisht). Animeanime.global. Marrë më 2023-12-23.
 4. ^ Liam Dempsey (2022-09-04). "Mobile Suit Gundam: The Witch from Mercury Anime Sets October 2 Launch with New Visual, Trailer" (në anglisht). Crunchyroll. Marrë më 2023-12-23.
 5. ^ Egan Loo (2023-02-19). "Oshi no Ko Anime Posts Theatrical Trailer With YOASOBI's Opening Song, New Cast Member" (në anglisht). Anime News Network. Marrë më 2023-12-23.
 6. ^ Sarah Dumann (2023-09-01). "Neuer Trailer zu »Frieren« stellt Theme-Songs vor" (në gjermanisht). Anime2you.de. Marrë më 2023-12-23.
 7. ^ Yawaragi (2023-11-16). "YOASOBIが作曲した「ポケモン スカーレット・バイオレット」のインスパイアソング「Biri-Biri」,11月18日に配信開始" (në japonisht). 4gamers.net. Marrë më 2023-12-23.
 8. ^ "YOASOBIが2つの夢叶えた日本武道館ワンマン「この空間には愛しかない" (në japonisht). Natalie.mu. 2021-12-06. Marrë më 2023-12-23.
 9. ^ "YOASOBI/ミセス/サウシーら出演 【ROCK IN JAPAN FESTIVAL 2022】1日目まとめレポ" (në japonisht). Billboard Japan. 2022-08-23. Marrë më 2023-12-23.
 10. ^ "YOASOBIのバンドにCrossfaithのドラマーTatsuya加入" (në japonisht). Natalie.mu. 2023-12-02. Marrë më 2023-12-23.
 11. ^ "Yoasobiランキング情報" (në japonisht). Oricon. Marrë më 2023-12-23.
 12. ^ "Yoasobiランキング情報" (në japonisht). Oricon. Marrë më 2023-12-23.
 13. ^ "Search - Digital" (në koreanisht). Circle Chart. Marrë më 2023-12-23.
 14. ^ "第26回 AMD Award '20 受賞作品一覧" (në japonisht). Association of Media in Digital. Marrë më 1 korrik 2023.
 15. ^ "⽩⽯⿇⾐、『ananAWARD 2020 ミューズ』受賞!<授賞式リポート>". Actress Press (në japonisht). 19 nëntor 2020. Marrë më 3 shkurt 2022.
 16. ^ AMF (30 qershor 2020). "JC・JK流行語大賞2020年上半期を発表 「◯◯しか勝たん」「ぴえんこえてぱおん」がランクイン!". PR Times (në japonisht). Marrë më 3 shkurt 2022.
 17. ^ "YOASOBI Tops Billboard Japan's 2020 Year-End Charts With Song Not Released on CD" (në anglisht). Billboard. 2020-12-03.
 18. ^ "VMAJ Winners 2020" (në japonisht). MTV Japan. Arkivuar nga origjinali më 2020-10-30.
 19. ^ "「令和3年アニソン大賞」は宇多田ヒカルの「シン・エヴァ」主題歌、スカートとPUNPEEらも受賞". Natalie.mu (në japonisht). 2021-12-20.
 20. ^ "12月17日(金)開催『令和3年アニソン大賞』各ノミネート楽曲が発表!". LisAni.jp (në japonisht). 2021-12-14.
 21. ^ "2021年のDIMEトレンド大賞発表!ヒット商品、話題の人物をまるごとYouTubeで配信中" (në japonisht). Dime. 2021-12-15. Arkivuar 5 dhjetor 2022 tek Wayback Machine
 22. ^ "第35回 日本ゴールドディスク大賞" (në japonisht). Golddisc.jp. Arkivuar nga origjinali më 2021-03-14.
 23. ^ "第63回 日本レコード大賞" (në japonisht). TBS.co.jp. Arkivuar nga origjinali më 2021-11-19.
 24. ^ "VMAJ Winners 2021" (në japonisht). MTV Japan. Arkivuar nga origjinali më 2021-10-29. Arkivuar 25 nëntor 2021 tek Wayback Machine
 25. ^ "第 74 回「野間文芸賞」/第 43 回「野間文芸新人賞」第 59 回「野間児童文芸賞」/第 3 回「野間出版文化賞」受賞者決定のお知らせ" (PDF) (në japonisht). Kōdansha. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2021-11-05.
 26. ^ "Winners: Space Shower Music Awards 2021" (në japonisht). Spaceshower.jp.
 27. ^ "令和4年アニソン大賞開催!大賞は米津玄師「KICK BACK」に決定!". LisAni.jp (në japonisht). 2022-12-30.
 28. ^ Michael Schneider (2022-01-18). "Crunchyroll Anime Awards 2022 Nominations Include '86 Eighty-Six,' 'Jujutsu Kaisen,' 'Oddtaxi' (EXCLUSIVE)" (në anglisht). Variety.
 29. ^ "Results of the 8th Anime Trending Awards: Theme Song Awards". Anitrendz.net (në anglisht).
 30. ^ ""第14回CDショップ大賞2022"、大賞はOfficial髭男dism『Editorial』&WurtS『ワンス・アポン・ア・リバイバル』に決定。各部門受賞作品も発表" (në japonisht). Skream.jp. 2022-03-04.
 31. ^ "Winners: Space Shower Music Awards 2022" (në japonisht). Spaceshower.jp.
 32. ^ "第36回 日本ゴールドディスク大賞" (në japonisht). Golddisc.jp.
 33. ^ "Winners of the Fall 2022 Anime Awards". Anitrendz (në anglisht).
 34. ^ "Results of the 9th Anime Trending Awards – Theme Song Awards". Anitrendz (në anglisht).
 35. ^ "Pop Golden Awards 2023 Nominations: Bollywood Stars, Blackpink, Bad Bunny, BTS Members Forge Ahead". Hindustan Times (në anglisht). 2023-08-29.
 36. ^ "Winners of the Spring 2023 Anime Awards". Anitrendz.net (në anglisht).
 37. ^ "MTV VMAJ 2023 投票フォーム". Viacom (në japonisht). 2023-10-27. Arkivuar nga origjinali më 2023-10-28.
 38. ^ "今年の音楽シーンを彩ったミュージックビデオを表彰するアワード「MTV VMAJ 2023」各部門の受賞作品発表!Mrs. GREEN APPLEが3冠!aiko、YOASOBIが2冠!". PRTimes.jp (në japonisht). 2023-10-27.
 39. ^ "【TikTok Awards】トレンド大賞のミュージック部門はYOASOBIの「アイドル」 Ayase&ikuraが喜びのコメント". Oricon (në japonisht). 2023-12-14.
 40. ^ "Newtype Anime Awards 2022-2023の受賞者が発表". Animeguidesjapan.com (në japonisht). 2023-10-01.
 41. ^ "「レコード大賞」各賞発表!リーダーズ、ミセス、Ado、NewJeans、JO1、ビーファら大賞候補に". Natalie.mu (në japonisht). 2023-11-21.
 42. ^ "YOASOBI、安藤サクラ、宮藤官九郎……今年もっとも輝いた6組が決定「Pen クリエイター・アワード」". Realsound.jp (në japonisht). 2023-11-29.
 43. ^ AnimaniA: AnimaniA Award Nominierungen, 2/2024, p. 51, 114, në gjermanisht
 44. ^ "Nominees of the 10th Anime Trending Awards". Anitrendz.net (në anglisht).
 45. ^ "第16回CDショップ大賞2024入賞作品を発表、King Gnu「THE GREATEST UNKOEN」Vaundy「replica」Mrs.GREEN APPLE「ANTENNA」結束バンド「結束バンド」など20作品選出". Musicman.co.jp (në japonisht). 2024-01-10.
 46. ^ Erik Pedersen (2024-01-17). "Anime Awards Nominees Set; Megan Thee Stallion Among Presenters At Ceremony". Deadline.com (në anglisht).
 47. ^ "Daruma du Meilleur Opening". Mangacollec.com (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2024-06-13.