Yukata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yukata e femrave dhe meshkujve

Yukata (浴衣) është një veshje japoneze, një kimono verore e rastësishme e bërë zakonisht prej pambuku ose pëlhure sintetike, dhe e pangjyrë.[1]

Yukata vishen nga burra dhe gra. Si format e tjera të veshjeve tradicionale japoneze, yukata bëhen me qepje të drejta dhe me mëngë të gjera. Yukata e meshkujve dallohet nga zgjatja më e shkurtër e mëngëve prej afro 10 cm nga qepa e sqetullës, në krahasim me zgjatjen e mëngës më të gjatë 20 cm në yukata të grave. Një ansambël standard i yukata përbëhet nga një veshje pambuku (juban), yukata, obi, këmbë të zhveshur, sandale (geta), një erashkë dhe një çantë bartëse (kinchaku). Kinchaku përdoren si nga burrat ashtu edhe nga gratë për të mbajtur celularë dhe sende të tjera të vogla personale. Për burrat, një kapelë opsionale gjithashtu mund të vishen për të mbrojtur kokën nga dielli. Yukata janë një pamje e zakonshme në Japoni gjatë muajve të nxehtë të verës.

Yukata fillimisht ishte veshur si një rrobë për banjë, por aktualisht në Japoni, ajo zakonisht vishet vetëm si një veshje verore. Ka pak rajone ku yukata vishet tradicionalisht si rrobat e banjës gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, në disa zona të nxehta të pranverës (p.sh., Kinosaki Onsen, Kusatsu Onsen) është e mundur të përjetoni gjatë gjithë vitit autenticitetin e veshjes së një yukata si rrobë banjo gjatë vizitave të ndryshme të qytetit.[2]

Ashtu si me kimono, rregulli i përgjithshëm me yukata është që të rinjtë veshin ngjyra të ndritshme, ndërsa të moshuarit veshin ngjyra të errëta dhe të pjekur. Një fëmijë mund të veshë një printim shumëngjyrësh dhe një grua e re mund të veshë një shtyp me lule, ndërsa një grua e moshuar do të kufizohej me një blu të errët tradicionale me modele gjeometrike. Meshkujt në përgjithësi mund të veshin ngjyra të ngurta të errëta. Që nga fundi i viteve 1990, yukata kanë përjetuar popullaritet në rritje.

Yukata janë të veshur në ngjarje në natyrë të verës, siç janë shfaqjet hanabi (fishekzjarre) dhe festivale bon-odori. Yukata janë veshur edhe në bujtina tradicionale japoneze (ryokan), veçanërisht pas larjes në burime termale (onsen). Në disa qytete turistike onsen është gjithashtu e zakonshme të shohësh të ftuar që shëtisin nëpër qytet në yukata e tyre dhe geta ndërsa janë në onsen.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Yukata". www.japan-guide.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-09-20. Marrë më 2018-04-26.
  2. ^ "How to Wear a Yukata". Visit Kinosaki (në anglisht). 2018-03-22. Marrë më 2018-10-18.
  3. ^ "How to Stay at a Ryokan: Dress (Yukata)". www.japan-guide.com (në anglisht). Marrë më 2018-10-17.