Zabok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Zabok
—  Qytet  —
Zabok is located in Kroacia
Zabok
Zabok
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Krapina-Zagorje
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46.03°0′0″V 15.92°0′0″L / 46.03000°V 15.92000°L / 46.03000; 15.92000 (Zabok)Koordinatat: 46.03°0′0″V 15.92°0′0″L / 46.03000°V 15.92000°L / 46.03000; 15.92000 (Zabok)
Popullsia 2.685 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Zabok (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Krapina-ZagorjeKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2685 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2701 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2859 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.59%.[2]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Zabok – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.