Jump to content

Zakir Naik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dr Zakir Naik lindi më 18 tetor 1965, në Mumbai, India.[1] Ai ndoqi Shkollën e Lartë e Shën Pjetrit (ICSE) në qytetin e Mumbai. Më vonë ai u bashkua me Chellaram Kishinchand College dhe më pas studioi mjekësi në Kolegjin Kombëtar Topiwala mjekësore dhe Nair Spitali në qytetin e tij amtare. Ai pastaj mori MBBS diplomua nga Universiteti i Mumbai. Në vitin 1991 ai filloi të punojë në fushën e thirrjes në Islam.

Dr. Zakir Naik

Naik thotë se ai ishte frymëzuar më në fund nga fundi i Ahmed Deedat[2] i cili kishte qenë vetë aktiv në fushën e Daveti për më shumë se dyzet vjet.[3] Në 1994, Ahmed Deedat quajtur Zakir Naik "Deedat plus". Në maj të vitit 2000, Deedat dhënë Zakir duke paraqitur atij një pllakë me gdhendje "bir atë që ju keni bërë në 4 vitet e kishte marrë me 40 vjet për të kryer, elhamdullilah" shkruar mbi të.

Sipas Naik, qëllimi i tij është të "përqendrohet në rininë myslimane të arsimuar të cilët janë bërë shfajësues për fenë e tyre dhe kanë filluar të ndihen të fesë është i vjetëruar"[4] dhe se ishte detyrë e çdo mysliman për të hequr keqkuptimet e perceptuar rreth Islami për t'iu kundërvënë asaj që ai e konsideron si anti-mediave perëndimore e islamike në paragjykim pas 11 shtator 2001 sulmeve terroriste mbi Shtetet e Bashkuara.[5] Ai ka ligjëruar dhe autor i disa librave mbi islamin dhe fe Krahasimtare[6] si edhe ato drejtuar drejt heqjes idetë e gabuara rreth Islamit.[7][8] Disa prej artikujve të tij janë botuar edhe në revista shpesh si indian Zëri Islam.[9][10][11]

Thomas Blom Hansen, një antropolog i cili ka mbajtur poste akademike në universitete të ndryshme, ka shkruar se stili Naik e memorizimin e Kuranit dhe hadithit literaturë në gjuhë të ndryshme, duke predikuar Islamin të myslimanëve dhe jo-myslimanëve barabartë, dhe të udhëtojnë jashtë vendit për të debatuar mbi Islamin me teologëve, e ka bërë atë jashtëzakonisht popullor në mysliman dhe jo-qarqet myslimane. Edhe pse ai flet rregullisht në audiencat e disa qindra, mijëra dhe nganjëherë, ajo është videokasetat dhe DVD të bisedimeve të tij të cilat janë të shpërndara gjerësisht. Bisedimet e tij zakonisht janë të regjistruar në anglisht, që do të transmetuar në fundjavë në rrjetin kabllor në disa lagje myslimane në Mumbai,[4] dhe Paqe TV kanal, të cilin ai bashkë-promovon.[12][13] Temat ai flet përfshijnë: "Islami dhe Shkencës Moderne", "Islami dhe Krishterimi", dhe "Islami dhe sekularizmi", ndër të tjera.[4]

Leksione dhe debate

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naik ka mbajtur shumë debate dhe leksione rreth botës, ai mban rregullisht ligjërata në Mumbai, Indi, dhe çdo vit që nga viti 2007 drejton një 10-ditor të "Konferencës së Paqes" në Somaiya Tokësore, Sion, Mumbai me studentë të tjerë të shquar, i cili përfshinte politikan Malajzia, Anwar Ibrahim në vitin 2008.[14]

Në prill 2000, Naik mori pjesë në një debat me William Cambell, tema ishte Islami dhe Krishtërimi në dritën e shkencës, ku të dy diskutuan mbi të perceptuar gabime shkencore në shkrimet e shenjta.[15]

Dhënë një leksion të titulluar Pse perëndimorët përqafuar Islamin në nëntor 2002 në auditor Mbreti Fahd Spitali në Jeddah, Zakir Naik argumentuar se Islami ofron zgjidhje praktike për problemet e ndryshme që ndesh perëndimi si shkelje kurore, alkoolizmi dhe shumë për përbuzës filial. Naik gjithashtu tha se "pavarësisht nga fushata anti-çjerrë Islam, 34.000 amerikanët kanë përqafuar Islamin nga shtatori 2001 deri në korrik 2002." Ai përmend një raport të botuar në Time Magazine e cila tha se rreth 60.000 libra mbi Islamin dhe Orientit janë shkruar midis 1800 dhe 1950 vetëm.[16][17]

Në vitin 2004, vizitoi Naik Zelanda e Re[18] dhe pastaj kryeqytetet e Australisë në ftesën e islamik Informacione dhe sherbime Rrjeti i Australasia. Në konferencën e tij në Melburn, sipas gazetar Sushi Das megjithatë, "Naik quajtur epërsi morale dhe shpirtërore të Islamit dhe feve të tjera dhe lampooned Perëndimi në përgjithësi", duke shtuar se fjalët Naik është "nxitur një frymë të separateness dhe përforcuar paragjykimet".[19] Më 21 janar 2006, Naik zhvilloi një dialog ndër-fetar me Sri Sri Ravi Shankar. Ngjarja ishte rreth konceptit të Zotit në Islam dhe Hinduizmi, qëllim që të sjellë mirëkuptim midis dy feve të mëdha të Indisë, dhe në të mirë të nxjerrë në pah perbashkesi mes dy Islamit dhe Hinduizmit, si p.sh. idhujtaria është e ndaluar. Ajo u mbajt në Bangalore, Indi me deri në 50.000 të ndjekur në Pallatin Arsye.[20]

Në gusht të vitit 2006, vizita Naik dhe konferencë në Cardiff (UK) janë objekt i debatit kur Uellsit MP David Davies bëri thirrje për paraqitjen e tij të anulohet. Ai e përshkroi atë si një urrejtje-tregtar ", dhe tha se pikëpamjet e tij nuk e meritojnë një platformë 'publik' ; myslimanët nga Cardiff, megjithatë, e mbrojti të drejtën Naik për të folur në qytetin e tyre. Saleem Kidwai, Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit të myslimane e Uellsit, nuk u pajtua me Davies, duke deklaruar se "njerëzit të cilët e njohin për atë (Naik) e di se ai është një nga personat më të uncontroversial ju mund të gjeni. Ai flet për ngjashmëritë në mes feve, dhe se si duhet të punojmë në bazë të përbashkët mes tyre ", ndërsa Davies gjithashtu i ftuar për të diskutuar më tej me Naik personalisht në konferencë. Konferenca shkoi përpara, pasi këshilli Cardiff deklaroi se ishte i kënaqur që ai nuk do të jetë predikimi pikëpamjet ekstremiste.[21][22]

Pas një leksion nga Pope Benedict XVI në shtator të vitit 2006, Naik ofruar për t'u angazhuar në një debat publik me të jetojnë, por Papa nuk i është përgjigjur kësaj ftese.[25][26]

Në nëntor 2007, irf organizuar një 10-ditore konferencë ndërkombëtare islamike dhe ekspozitë e titulluar Konferenca e Paqes në bazë Somaiya në Mumbai. Leksione mbi Islamin u prezantuan nga Naik si dhe njëzet studentë të tjerë islamik nga e gjithë bota.[27]

Gjatë një prej leksioneve, Naik provokoi zemërim në mesin e anëtarëve të komuniteteve Shia në konferencë, kur ai përmendi fjalët "Radiallah ta'la anho" (do të thotë 'Allahu qoftë i kënaqur me atë'), pas të përmendet emri i Jazidit I dhe bërë vërejtje se beteja e Qerbelasë ishte politik.[28] Të tjerë besonin koment megjithatë u hodh nga proporcion.[29]

Në një leksioni të dhënë më 31 korrik 2008 në paqe TV, Naik argumentuar se 9/11 ishte punë të brendshme të bërë nga vetë Xhorxh Bush, në mënyrë që Presidenti Bush mund të sulmuar pastaj me naftë vendet e pasura.[30][31]

Në çështjen e datës 22 shkurt 2009 nga lista Indian Express e "100 më të fuqishme SHBA në vitin 2009", në mesin e popullatës miliard plus të Indisë, Zakir Naik u rendit nr 82. Në listën e veçantë të "Top 10 Gurus Shpirtërore of India" Zakir Naik u rendit Nr 3, pasi Baba Ramdev dhe Sri Sri Ravi Shankar, duke qenë myslimane vetëm në listë.

Në një leksion në Universitetin e Melburnit, Naik argumentuar se vetëm Islami i ka dhënë gruas barazinë e vërtetë.[32] Ai theksoi rëndësinë e shalleve të kokës, duke argumentuar se më shumë "zbulimin veshje Perëndimor" i bën femrat shumë të ndjeshme ndaj dhunimit.[33]

Analist Politik Ahmed Khaled konsideron se Zakir Naik, nga pretendimet e tij për superioritetin e Islamit ndaj besimeve të tjera fetare, praktikat e asaj që ai e quan orientalizmit kundërt.[34]

Khushwant Singh, një gazetar i shquar indian, politikan dhe autori argumenton se deklaratat Naik janë "të rinjtë" dhe tha se "ata rrallë ngrihen mbi nivelin e debateve kolegjin universitare, ku garuesit konkurroj me njëri-tjetrin për pikë brownie rezultatin".[35][36] Lucknow bazuar kalbe Jawad klerik Shia tha se "Naik ka sjellë një emër të keq për myslimanët. Njerëz të tillë duhet dënuar dhe e bojkotuan shoqërore" dhe deklaroi se Naik ishte duke u financuar nga sektit Vahabi që gjoja perpetrates dhunë në emër të Islamit dhe shprehu nevojë për një hetim në, si Naik ishte duke ecur një kanal televiziv të tij dhe ku ai ka marrë fonde nga. Një tjetër klerik Lucknow bazuar Naib Imam Maulana Khalid Rasheed Firangi mëhalla pohoi se Naik ka "mugged disa vargje nga Kurani dhe pretendon të jetë një dijetar islamik".[37]

Në nëntor 2008 Lucknow bazuar Myftiut Ebul Irfan Shah Firangi mëhalla lëshoi një Kuran kundër Naik, Naik e përshkruar si një "kafër" (jo-besimtar) dhe deklaron në Kuran, që Naik duhet të jetë ish-komunikohen nga Islami. Ai pohoi se "Zakir Naik nuk është një dijetar islam. Mësimet e tij janë kundër Kuranit. Në fjalimet e tij, ai fyen All-llahun dhe glorifies Jezid, vrasësi i Imam Hussain" dhe se Naik ka mbështetur Laden dhe i bëri thirrje të gjithë myslimanët të bëhen terroristë. Naik, megjithatë, tha se fjalimet e tij ishin cituar keq dhe se ai ishte në shënjestër thuhet se nga njerëz me interesa vetjake dhe tha për Kuran "fetva të thotë asgjë. Ato duhet gjithashtu të nxjerrë fetva kundër Imam Buhariut. Disa klerikët të cilët kanë të kufizuar të kuptuarit e Islamit janë duke bërë këto gjëra. Kjo nuk prek mua ". All-Indi suni Bordit dhe Shejh Abdul Kadir Jilani Fondacioni i kanë mbrojtur edhe Naik.[37][38]

 1. ^ "Zakir Naik". Tungekar.com. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2008. Marrë më 30 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Spreading God’s Word Is His Mission – Arab News
 3. ^ Muslims Mourn Ahmed Deedat Arkivuar 13 shtator 2008 tek Wayback Machine, IslamOnline.net, August 8, 2005
 4. ^ a b c Hansen, Thomas (2001). Wages of Violence: Naming and Identity in Postcolonial Bombay. Princeton University Press. fq. 177. ISBN 0-691-08840-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Media Urged to Counter Anti-Muslim Bias – Arab news, Sunday October 9, 2005
 6. ^ Ten Most Common Questions asked by Christian Missionaries against Islam Arkivuar 4 shkurt 2009 tek Wayback Machine by Naik on IRF.net
 7. ^ "Books Authored by Zakir Naik". Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2009. Marrë më 11 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ FAQs on Islam Arkivuar 11 shkurt 2010 tek Wayback Machine by Dr. Zakir Naik
 9. ^ Prohibition of Alcohol in Islam Arkivuar 30 maj 2008 tek Wayback Machine – Islamic Voice
 10. ^ Was Islam Spread by the Sword? Arkivuar 30 maj 2008 tek Wayback Machine – by Dr. Zakir Naik
 11. ^ Are Ram And Krishna Prophets Of God? Arkivuar 30 qershor 2008 tek Wayback Machine – Islamic Voice
 12. ^ Mazumdar, Sudip (mars 2010). "Beaming In Salvation". MSN. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2006. Marrë më 11 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Syed Neaz Ahmad (23 shkurt 2007). "Peace TV Reaching 50 Million Viewers – Zakir Naik". Saudi Gazette. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2007. Marrë më 11 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Shahid Raza Burney (2007-12-31) Zakir Naik’s Remarks on Yazid Spark Anger Among Muslims Arab News. Retrieved on 2009-07-30.
 15. ^ Khaled Ahmed (2006-01-08) WORD FOR WORD: William Campbell versus Zakir Naik Daily Times. Retrieved on 2009-07-30.
 16. ^ "New Muslims on the rise in US after Sept. 11". Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2009. Marrë më 11 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Time Magazine Arkivuar 28 qershor 2011 tek Wayback Machine, Islam, Orientalism And the West; Monday, Apr. 16, 1979
 18. ^ "Scholar clears the air about Islam 'labels'" (PDF). Te Waha Nui. 6 shtator 2004. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 shtator 2007. Marrë më 11 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ The Age Arkivuar 30 qershor 2010 tek Wayback Machine, Sushi Das Profile
 20. ^ "Between two worlds". The Age. Melbourne. 28 korrik 2005. Marrë më 20 maj 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Row over Islamic preacher – WalesOnline.co.uk
 22. ^ Katie Bodinger (21 gusht 2006). "Cleric's address hailed a success". Icwales.icnetwork.co.uk. Marrë më 30 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)