Zana Pira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zana Pira u lind më 03-06- 1961 në Pozheran të Vitisë. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në Gjilan e Prishtinë. Studioi në SHLP të Gjilanit. Është anëtare e lidhjes së shkrimtarëve të Kosovës. ishte gazetare me korrospodenc të përditshmja "Rilindja"Ka botuar këto vepra me poezi :

  • “Hija e Hamletit”shtëpia botuese'Asdreni',1994 Shkup  ;
  • “Kulla E OfelisëRilindja”1996, Prishtinë,
  • “Mjegull e Purpurt”Rilindja, 1997,Prishtinë
  • “Ditëlindja e Zjarrit”Rilindja', 1998 Prishtinë;
  • “Planeti i Mollës”,Rilindja' 2001 Prishtinë;
  • “Simfonia e Syrit”Faik Konica', 2001 ;Prishtinë
  • “Vallja e Shiut”A Pashku, 2008.Prishtinë
  • Valsi i Flakërimes Faik Konica'.2010,Prishtinë

Zana Pira bashkëpunoi dendur me të përditshmën Rilindja',si dhe me shumë gazeta e revista letrare të kohës,me revistën'Zëri' Kosovarja Pionieri'Bujku etj, shkruan poezi për të rritur.por edhe proza poetike,për të cilat sa here u shpërblye ,si në manifestime letrare.po ashtu edhe në,konkurse të ndryshme letrare. Më '1992'u shpërblye për poezinë më të mirë të lexuar në orën e madhe letrare për të rinj' të mbajtur në Institutin Albanologjik në Prishtinë.Pastaj më 2005' në Takimet e poeteshave shqiptare në Vushtrri mori cmimin prestigjioz për librin më të mirë të vitit Simfonia e Syrit ' etj.është ndër krijueset e rralla, e cila në shumë aspekte ia ka dalë të krijoj tipare të veçanta në krijimtarinë e vetë letrare. poezia e saj' është prezentuar në Antologjinëe poeteshave të Kosovës'Kafshimi i mollës'përgaditur nga Basri Qapriqi botuar nga RenesancaPrishtinë'1996" dhe në shumë Leksikone' të letrave 'shqiptare.pos poezisë mirret edhe me (recenzente) të shumë Librave me poezi t'poetëve tē rinj... Nè vitin 2015 nè festivalin ndèrkombètar Drini poetik organizuar nga l.sh.k. e Kosovès fitoi çmimin e dytè nga juria profesionale.pèr poezinè "Vetèm njè kthesè ishte.. Ndërsa në Stubëll të Vitisë 'Takimet' e Dom Mikelit poezia e saj e titulluar KAQ u shpërbly poashtu në vendin e dytë ku e Mori çmimin e dëshmorit ( Agim Ramadanit) më 2017.poezit e Zana Pira janë të përkthyera edhe në gjuhën Greke. Zana Pira jeton dhe vepron në Prishtinë dhe në vendëlindjen e saj Pozheran.