Zanzibari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zanzibar
Flag of Zanzibar.svg
Topographic map of Zanzibar-en.svg
Spice Islands (Zanzibar highlighted).svg

Zanzibari njësi teritoriale e Tanzanisë. Tanganjika ishte shtete afrikanë i cili u bashkua me Tanganjikën në vitin 1964 dhe krijuan Tanzaninë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]