Jump to content

Tanganjika (1961–1964)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tanganjika)
Tanganyika (1961–1962)
Republika e Tanganyikas (1962–1964)
Jamhuri ya Tanganyika (Swahili)
1961–1964
Flag of Tanganyika (1961–1964)
Flamuri
Coat of arms e Tanganyika (1961–1964)
Stema
Himni: Mungu ibariki Afrika
"God Bless Africa"
KryeqytetiDar es Salaam
Gjuhët e zakonshme
NofkaTanganyikan
Qeveria
Lloji i qeverisjesUnitar Dominant-Partiak Parlamentar Monarki (1961–1962)
Unitar Dominant-Partiak i pavarur nga montimi [Republikat në Komonuelthin e Kombeve|Republik]] (1962–1964)
Kreu i Shtetit 
• 1961–1962
Elizabeth II (1961–1962)
• 1962–1964
Julius Nyerere President
Guvernator-gjeneral 
• 1961–1962
Richard Turnbull
Kryeministri 
• 1961–1962
Julius Nyerere (i pari)
• 1962
Rashidi Kawawa (i fundit)
Historia 
• Pavarsia nga Mbretëria e Bashkuar
9 Dhjetor 1961
• Republik
9 Dhjetor 1962
• Bashkimi me Zanzibarin
26 Prill 1964
Sipërfaqja
• Gjithsej
944,842 km2 (364,806 sq mi)
Ekonomia
MonedhaShilinga e Afrikës Lindore
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Tanganyika
Tanzania
Sot pjesë eTanzania
1962 Pullë Tanganyika që përshkruan alpinistin Alex Nyirenda në majën Uhuru me flamurin Tanganyika

Tanganyika ( /ˌ t æ ŋ ɡ ə n ˈ j iː k ə / ) ishte një shtet sovran, që përfshin pjesën kontinentale të Tanzanisë së sotme, që ekzistonte nga 1961 deri në 1964. Së pari fitoi pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar më 9 Dhjetor 1961 si një mbretëri e Commonwealth [1] e kryesuar nga Mbretëresha Elizabeth II përpara se të bëhej një republikë brenda Komonuelthit të Kombeve një vit më vonë. Pas nënshkrimit të Neneve të Bashkimit më 22 Prill 1964 dhe miratimi i Aktit të Bashkimit më 25 Prill, Tanganyika u bashkua zyrtarisht me Republikën Popullore të Zanzibarit për të formuar Republikën e Bashkuar të Tanganyikës dhe ZanzibaritDitën e Bashkimit, 26 Prill 1964. [2] Shteti i ri e ndryshoi emrin në Republikën e Bashkuar të Tanzanisë brenda një viti. [3]

Tanganyika fillimisht përbëhej nga Territori Tanganyika - pjesa britanike e Afrikës Lindore Gjermane - të cilën britanikët e morën nën një mandat të Lidhjes së Kombeve në 1922, dhe që më vonë u shndërrua në një Territor të Mirëbesimit të Kombeve të Bashkuara pas Luftës së Dytë Botërore . Pjesa tjetër më e madhe e Afrikës Lindore Gjermane u mor nën kujdestarinë belge, duke u bërë përfundimisht Ruanda dhe Burundi i sotëm.

Akti i Pavarësisë së Tanganyikës 1961 transformoi territorin e besimit të Kombeve të Bashkuara në shtetin e pavarur sovran të Tanganyika, me Elizabeth II si Mbretëresha e Tanganyika . Rolet kushtetuese të monarkut ushtroheshin kryesisht nga guvernatori i përgjithshëm i Tanganyika .

Tanganyika miratoi një kushtetutë të re në 1962 që shfuqizoi monarkinë dhe Asambleja Kombëtare (shumica e të cilëve ishin anëtarë të Partisë së Bashkimit Kombëtar Afrikan Tanganyika ) rishikoi tërësisht kushtetutën e re për të favorizuar një degë të fortë ekzekutive të qeverisë, përkatësisht një president. [4] Tanganyika më pas u bë një republikë brenda Komonuelthit të Kombeve, me Julius Nyerere si president të Tanganyika . Pas Unionit të Zanzibarit dhe Tanganyikës, një kushtetutë e përkohshme e përshtatur nga Kushtetuta e vitit 1962 u bë dokumenti qeverisës. Edhe pse ishin menduar të ishin të përkohshme, kushtetutat mbetën në fuqi deri në vitin 1977. [4]

Bashkimi i Tanganyikës dhe Zanzibarit në vitin 1964 ndoqi parimin e Nyerere të Ujamaa-s, i cili përfshinte një "nacionalizëm territorial" të fortë. [5]

  1. ^ Mara Malagodi, Luke McDonagh and Thomas Poole. "The Dominion model of transitional constitutionalism". International Journal of Constitutional Law. 17:4 (October 2019) p. 1284 n 7. doi:10.1093/icon/moz083.
  2. ^ The Union of Tanganyika and Zanzibar Act, 1964 (Act No. 22 of 1964) (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022, marrë më 5 mars 2022
  3. ^ Katundu, Mangasini Atanasi; Kumburu, Neema Penance (2015). "Tanzania's Constitutional Reform Predicament and the Survival of the Tanganyika and Zanzibar Union" (PDF). The Journal of Pan African Studies (në anglisht). 8 (3): 104–118. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 16 qershor 2022. Marrë më 5 mars 2022.
  4. ^ a b Katundu, Mangasini Atanasi; Kumburu, Neema Penance (2015). "Tanzania's Constitutional Reform Predicament and the Survival of the Tanganyika and Zanzibar Union" (PDF). The Journal of Pan African Studies (në anglisht). 8 (3): 104–118. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 16 qershor 2022. Marrë më 5 mars 2022.
  5. ^ Gunderson, Frank (2013). "Expressive Bodies / Controlling Impulses: The Dance Between Official Culture and Musical Resistance in Colonial Western Tanganyika". Soundings: An Interdisciplinary Journal (në anglisht). 96 (2): 145–169. doi:10.5325/soundings.96.2.0145. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2019. Marrë më 4 tetor 2016.