Jump to content

Republika Popullore e Zanzibarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Republika Popullore e Zanzibarit
Jamhuri ya Watu wa Zanzibar (Swahili)
1964
Flag of Zanzibar
Flamuri
Location of Zanzibar
KryeqytetiZanzibar City
Gjuhët e zakonshmeSwahili, Arabe, Anglisht
Besimi
Islam
Qeveria
Lloji i qeverisjesUnitar Shtet Socialist
President 
• 23 Janar – 26 Prill 1964
Abeid Karume
Kryeministër 
• 12 Janar 1964 – 27 Prill 1964
Abdullah Kassim Hanga
Epoka historikeLufta e Ftohtë
• Revolucioni i Zanzibarit
12 Janar 1964
Ekonomia
MonedhaShilinga e Afrikës Lindore
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Sulltanati i Zanzibarit
Zanzibar
Tanzania
Sot pjesë eTanzanisë


Republika Popullore e Zanzibarit ishte një shtet afrikan jetëshkurtër i themeluar në vitin 1964, i përbërë nga ishujt e arkipelagut të Zanzibarit . Ajo ekzistonte për më pak se një vit përpara se të bashkohej me Tanganyika për të krijuar Republikën e Bashkuar të Tanganyikës dhe Zanzibarit, e cila do të riemërohej në Tanzani në tetor të atij viti.

Në vazhdën e Revolucionit Zanzibar, një Këshill Revolucionar u krijua nga partitë ASP dhe Umma për të vepruar si një qeveri e përkohshme, me Abeid Karume që drejtonte këshillin si President dhe Abdulrahman Mohammad Babu që shërbente si Ministër i Punëve të Jashtme . [1] Vendi u riemërua Republika Popullore e Zanzibarit; [2] Veprimet e para të qeverisë së re ishin dëbimi i përhershëm i Sulltanit dhe ndalimi i Partisë Nacionaliste të Zanzibarit dhe Partisë Popullore të Zanzibarit dhe Pembas. [3] Duke kërkuar të distancohej nga John Okello i paqëndrueshëm, Karume e mënjanoi atë në heshtje nga skena politike, megjithëse iu lejua të ruante titullin e vetë-dhuruar të marshallit të fushës. [1] [2] Megjithatë, revolucionarët e Okello-s shpejt filluan hakmarrjet kundër popullsisë arabe dhe aziatike të Unguja, duke kryer rrahje, përdhunime, vrasje dhe sulme ndaj pronës. [1] [2] Ai pretendoi në fjalimet në radio se kishte vrarë ose burgosur dhjetëra mijëra nga "armiqtë dhe hajdutët" e tij, [2] por vlerësimet aktuale të numrit të vdekjeve ndryshojnë shumë, nga "qindra" në 20,000. Disa gazeta perëndimore japin shifra nga 2000 – 4000; [4] [5] shifrat më të larta mund të fryhen nga vetë transmetimet e Okello-s dhe raportet e ekzagjeruara në disa media perëndimore dhe arabe të lajmeve. [2] [6] [7] Vrasja e të burgosurve arabë dhe varrimi i tyre në varreza masive u dokumentua nga një grup filmi italian, duke filmuar nga një helikopter, për Africa Addio dhe kjo sekuencë filmi përbën të vetmin dokument vizual të njohur të vrasjeve. [8] Shumë arabë ikën të sigurt në Oman, [6] edhe pse me urdhër të Okello-s asnjë evropian nuk u dëmtua. [1] Dhuna e pas-revolucionit nuk u përhap në Pemba. [7]

Më 3 shkurt, Zanzibari po kthehej më në fund në normalitet dhe Karume ishte pranuar gjerësisht nga njerëzit si presidenti i tyre. [9] Një prani e policisë u kthye në rrugë, dyqanet e grabitura po rihapen dhe armët pa leje po dorëzoheshin nga popullata civile. [9] Qeveria revolucionare njoftoi se të burgosurit e saj politikë, me numër 500, do të gjykoheshin nga gjykatat speciale. Okello formoi Forcën Ushtarake të Lirisë (FMF), një njësi paraushtarake e përbërë nga mbështetësit e tij, e cila patrullonte rrugët dhe plaçkiti pronat arabe. [10] [11] Sjellja e mbështetësve të Okello-s, retorika e tij e dhunshme, theksi ugandas dhe besimet e krishtera po largonin shumë në ASP-në kryesisht të moderuar Zanzibari dhe Musliman, [12] dhe deri në mars shumë anëtarë të FMF-së së tij ishin çarmatosur nga mbështetësit e Karume dhe milicia e Partisë Umma. Më 11 mars, Okello-s iu hoq grada e Field Marshall, [11] [12] [13] dhe iu mohua hyrja kur u përpoq të kthehej në Zanzibar nga një udhëtim në kontinent. Ai u deportua në Tanganyika dhe më pas në Kenia, përpara se të kthehej i varfër në vendlindjen e tij Uganda. [12]

Në prill, qeveria formoi Ushtrinë Çlirimtare Popullore (PLA) dhe përfundoi çarmatimin e milicisë së mbetur FMF të Okello. [14] Më 26 prill, Karume njoftoi se një bashkim ishte negociuar me Tanganyika për të formuar vendin e ri të Tanzanisë. [15] Shkrirja u pa nga mediat bashkëkohore si një mjet për të parandaluar përmbysjen komuniste të Zanzibarit; të paktën një historian thotë se mund të ketë qenë një përpjekje e Karume, një socialist i moderuar, për të kufizuar ndikimin e Partisë Umma radikalisht të majtë. [16] [15] [17] Megjithatë, shumë nga politikat socialiste të Partisë Umma për shëndetin, arsimin dhe mirëqenien sociale u miratuan nga qeveria. [18]

Forcat ushtarake britanike në Kenia u njoftuan për revolucionin në orën 4:45 më 12 janar, dhe pas një kërkese të Sulltanit u vunë në gatishmëri për 15 minuta për të kryer një sulm në aeroportin e Zanzibarit. [19] [20] Megjithatë, Komisioneri i Lartë britanik në Zanzibar, Timothy Crosthwait, nuk raportoi asnjë rast të sulmit të shtetasve britanikë dhe këshilluar kundër ndërhyrjes. Si rezultat, trupat britanike në Kenia u reduktuan në gatishmëri katër orë më vonë atë mbrëmje. Crosthwait vendosi të mos miratojë një evakuim të menjëhershëm të qytetarëve britanikë, pasi shumë prej tyre mbanin poste kyçe qeveritare dhe largimi i tyre i papritur do të prishte më tej ekonominë dhe qeverinë e vendit. [20] Për të shmangur gjakderdhjen e mundshme, britanikët ranë dakord për një orar me Karume për një evakuim të organizuar.

Brenda pak orësh pas revolucionit, ambasadori amerikan kishte autorizuar tërheqjen e qytetarëve amerikanë në ishull dhe një shkatërrues i marinës amerikane, USS Manley, mbërriti më 13 janar. [21] Manley u ankorua në portin e qytetit të Zanzibarit, por SHBA nuk kishte kërkuar lejen e Këshillit Revolucionar për evakuimin dhe anija u prit nga një grup njerëzish të armatosur. [21] Leja u dha përfundimisht më 15 janar, por britanikët e konsideruan këtë konfrontim si shkakun e shumë vullnetit të keq të mëvonshëm kundër fuqive perëndimore në Zanzibar. [22]

Agjencitë perëndimore të inteligjencës besonin se revolucioni ishte organizuar nga komunistët të furnizuar me armë nga vendet e Traktatit të Varshavës. Ky dyshim u forcua me emërimin e Babu-s si Ministër i Punëve të Jashtme dhe Abdullah Kassim Hanga si kryeministër, të dy të majtë të njohur me lidhje të mundshme komuniste. [23] Britania besonte se këta të dy ishin bashkëpunëtorë të ngushtë të Oscar Kambona-s, Ministrit të Punëve të Jashtme të Tanganyika-s dhe se ish-anëtarët e pushkëve të Tanganyikës ishin vënë në dispozicion për të ndihmuar në revolucion. [23] Disa anëtarë të Partisë Umma mbanin veshje dhe mjekra ushtarake kubane në stilin e Fidel Castros, gjë që u mor si një tregues i mbështetjes kubane për revolucionin. [24] Megjithatë, kjo praktikë u nis nga ata anëtarë që kishin stafuar një zyrë dege të ZNP-së në Kubë dhe u bë një mjet i zakonshëm veshjeje midis anëtarëve të partisë opozitare në muajt para revolucionit. [24] Njohja e Republikës Demokratike Gjermane nga qeveria e re e Zanzibarit (qeveria e parë afrikane që e bëri këtë), dhe e Koresë së Veriut, ishte një provë e mëtejshme për Fuqitë Perëndimore se Zanzibari po rreshtohej ngushtë me bllokun komunist . [25] Vetëm gjashtë ditë pas revolucionit, The New York Times deklaroi se Zanzibar ishte "në prag të shndërrimit në Kuba e Afrikës", por më 26 janar mohoi se kishte përfshirje aktive komuniste. [26] [27] Zanzibar vazhdoi të merrte mbështetje nga vendet komuniste dhe deri në shkurt dihej se merrte këshilltarë nga BRSS, Gjermania Lindore dhe Kina. [28] Në të njëjtën kohë, ndikimi perëndimor po zvogëlohej dhe deri në korrik 1964 vetëm një britanik, një dentist, mbeti në punë të qeverisë Zanzibari. [29] Është pretenduar se spiunari izraelit David Kimche ishte një mbështetës i revolucionit [30] me Kimche në Zanzibar në ditën e Revolucionit. [31]

Sulltani i rrëzuar bëri një apel të pasuksesshëm në Kenia dhe Tanganyika për ndihmë ushtarake, [32] edhe pse Tanganyika dërgoi 100 oficerë policie paraushtarake në Zanzibar për të frenuar trazirat. [33] Përveç pushkëve Tanganyika (dikur pushkët afrikane të mbretit kolonial), policia ishte e vetmja forcë e armatosur në Tanganyika dhe më 20 janar mungesa e policisë çoi në kryengritje të gjithë regjimentin e pushkëve. [33] Të pakënaqur me normat e tyre të ulëta të pagave dhe me përparimin e ngadaltë të zëvendësimit të oficerëve të tyre britanikë me afrikanë, [34] rebelimi i ushtarëve ndezi kryengritje të ngjashme si në Ugandë ashtu edhe në Kenia. Megjithatë, rendi në kontinentin afrikan u rivendos me shpejtësi pa incidente serioze nga Ushtria Britanike dhe Marinsat Mbretërorë. [35]

Shfaqja e mundshme e një shteti komunist afrikan mbeti një burim shqetësimi në Perëndim. Në shkurt, Komiteti Britanik për Mbrojtjen dhe Politikat e Jashtme tha se, ndërsa interesat tregtare britanike në Zanzibar ishin "të vogla" dhe revolucioni në vetvete nuk ishte "i rëndësishëm", mundësia e ndërhyrjes duhet të ruhet. [36] Komiteti ishte i shqetësuar se Zanzibar mund të bëhej një qendër për promovimin e komunizmit në Afrikë, njëlloj si Kuba kishte në Amerikë. [36] Britania, pjesa më e madhe e Komonuelthit dhe Shtetet e Bashkuara nuk pranuan njohjen e regjimit të ri deri më 23 shkurt, kohë në të cilën ai ishte njohur tashmë nga pjesa më e madhe e bllokut komunist. [37] Sipas mendimit të Crosthwait, kjo kontribuoi në rreshtimin e Zanzibarit me Bashkimin Sovjetik ; Crosthwait dhe stafi i tij u dëbuan nga vendi më 20 shkurt dhe u lejuan të ktheheshin vetëm pasi të ishte rënë dakord për njohjen. [37]

 1. ^ a b c d Speller 2007.
 2. ^ a b c d e Parsons 2003.
 3. ^ Conley, Robert (14 janar 1964). "Regime Banishes Sultan". The New York Times (në anglisht). fq. 4.
 4. ^ Conley, Robert (19 janar 1964). "Nationalism Is Viewed as Camouflage for Reds". The New York Times (në anglisht). fq. 1.
 5. ^ "Slaughter in Zanzibar of Asians, Arabs Told". Los Angeles Times (në anglisht). 20 janar 1964. fq. 4. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2009. Marrë më 16 prill 2009.
 6. ^ a b Plekhanov 2004.
 7. ^ a b Sheriff & Ferguson 1991.
 8. ^ Daly 2009
 9. ^ a b Dispatch of The Times London (4 shkurt 1964). "Zanzibar Quiet, With New Regime Firmly Seated". The New York Times (në anglisht). fq. 9.
 10. ^ Speller 2007
 11. ^ a b Sheriff & Ferguson 1991
 12. ^ a b c Speller 2007.
 13. ^ Conley, Robert (12 mars 1964). "Zanzibar Regime Expels Okello". The New York Times (në anglisht). fq. 11.
 14. ^ Speller 2007.
 15. ^ a b Conley, Robert (27 prill 1964). "Tanganyika gets new rule today". The New York Times (në anglisht). fq. 11.
 16. ^ Speller 2007
 17. ^ Speller 2007, p. 19.
 18. ^ Sheriff & Ferguson 1991.
 19. ^ Parsons 2003.
 20. ^ a b Speller 2007, p. 8.
 21. ^ a b Speller 2007.
 22. ^ Speller 2007.
 23. ^ a b Parsons 2003.
 24. ^ a b Lofchie 1967
 25. ^ Sheriff & Ferguson 1991
 26. ^ Conley, Robert (19 janar 1964). "Nationalism Is Viewed as Camouflage for Reds". The New York Times (në anglisht). fq. 1.
 27. ^ Franck, Thomas M. (26 janar 1964). "Zanzibar Reassessed". The New York Times (në anglisht). fq. E10.
 28. ^ Speller 2007.
 29. ^ Speller 2007.
 30. ^ David Kimche (16 mars 2010). "Israeli spymaster found himself embroiled in Iran-Contra". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Marrë më 8 tetor 2022.
 31. ^ p.161 Pateman, Roy Residual Uncertainty: Trying to Avoid Intelligence and Policy Mistakes in the Modern World 2003 University Press of Kentucky.
 32. ^ Speller 2007, p. 8.
 33. ^ a b Parsons 2003.
 34. ^ Speller 2007
 35. ^ Parsons 2003
 36. ^ a b Speller 2007, p. 12
 37. ^ a b Speller 2007, p. 13

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]