Zara Larsson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zara Larsson
Zara Larsson

Zara Maria Larsson (është lindur me 16 dhjetor 1997) është një këngëtare suedeze dhe kompozitore. Në moshën 10 vjeçare, ajo fitoi famë kombëtare në Suedi për të fituar sezonin e 2008 të Talang talent , versioni suedez i Talentit të Televizionit Britanik . Katër vjet më vonë, në vitin 2012, Larsson nënshkroi me etiketën rekord TEN Music Group dhe lëshoi ​​albumin e saj debutues të PE-së Introducing në janar 2013. E vetmja " zbuloi " kryesonte Listat e muzikës në Skandinavi : Suedia, Danimarka dhe Norvegjia. Në shkurt të vitit 2013, "Uncover" u certifikua Platinum nga Universal Music Sweden . Në korrik të vitit 2013, Prezantimi i saj në PE u certifikua 3 × Platinum në vend. Larsson nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me Epic Records në Shtetet e Bashkuara në prill 2013. Në vitin 2016 ajo realizoi në ceremonitë e hapjes dhe mbylljes për UEFA Euro në Francë. Katër vjet pas albumit të saj të parë, albumi debutues i albumit Larsson, So Good, u lirua më 17 mars 2017 dhe hyri në numrin shtatë në Listën e Albumeve në Mbretërinë e Bashkuar . Ai prodhoi tetë tituj: " Lush Life ", " Never Forgot You ", " Ain't My Fault ", " I Would Like", " So Good ", " Don't Let Me Be Yours ", " Only You " dhe " Symphony ", një bashkëpunim me Clean Bandit . Pothuajse të gjitha këngët e albumit arritën në top 15 në Britani të Madhe. " Never Forget You ", duke i dhënë Larsson dhe këngëtarit anglez MNEK shënimet e tyre të para në tabelë. Në mënyrë të ngjashme, " Symphony " u bë një numër i parë i Larsson në Single Singles Chart .

Në tetor të vitit 2018, Larsson lëshoi ​​" Ruin My Life ", një prej të çonve nga albumi i tretë i saj i ardhshëm.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Larsson ka lindur në Spitalin Universitar Karolinska në Solna , Stokholm , Suedi, Agnetha dhe Anders Larsson. Në një intervistë me Svenska Dagbladet , ajo tha se ajo ka lindur "i vdekur" për shkak të mungesës së oksigjenit nga kordoni nuçal. Ajo ka një motër më të vogël, Hanna, e cila është gjithashtu një këngëtare dhe anëtar i grupit Hanna & Andrea.

Në një intervistë për 2015, Larsson tha se ajo ishte pranuar në Shkollën Muzikore të Adolf Fredrik , por nuk pranoi sepse nuk donte të këndonte në kor.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]