Jump to content

Zastava M93 Black Arrow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushka snajper serbe Zastava M-93 Shigjeta e zezë, 12.7mm.

Shigjeta e zezë M93 (Srb: M93 Crna strela) është një pushkë anti-material 12.7×108 mm e zhvilluar dhe prodhuar nga Zastava Arms.[1]

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pushka është projektuar në vitin 1993 dhe ka hyrë në prodhim në vitin 1998. Qëllimi parësor i kësaj pushke është angazhimi me rreze të gjatë dhe për shkak të kësaj, ajo është e pajisur me një pamje optike, e cila përfshihet në grupin e pushkës (zmadhim 8x me ndarjen lart. deri në 1800 m) dhe një pamje rezervë hekuri. Montimi i tij mund të pranojë pamjet e prodhuesve të tjerë gjithashtu.

Dizajni dhe veçoritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pushka Zastava M93 Black Arrow është e disponueshme si në 12.7×108mm ashtu edhe në 0.50 BMG. Është një armë zjarri me veprim me bulona, e ftohur me ajër, mbushet me karikator, me një stok fiks. Arma mbushet përmes një karikatori kutie të ndashme me 5/10 raunde, të mbushur me susta. Stoku i shpatullave ka një dizajn teleskopik, i vendosur prapa njësisë së kapjes ergonomike të pistoletës. Doreza e veprimit të bulonave qëndron mbi anën e djathtë të trupit të armës. Një dorezë mbajtëse është ngjitur në pjesën e përparme dhe tyta mbulohet nga një frenë me shumë pengesa për të ndihmuar në trajtimin e veprimit masiv të tërheqjes. Një bipodi i palosshëm është gjithashtu i bashkangjitur.

Dizajni i tij i përgjithshëm është një shkallëzim i sistemit Gewehr 98, ngjashëm me Mauser 1918 T-Gewehr, me njëfarë ndikimi nga FR-F1 franceze, Megjithatë FR-F1 u ndërtua në bazë të MAS-36 që ishte ndikuar gjithashtu nga Gewehr 98. Prandaj, M93 dhe FR-F1 kanë disa rrënjë në Mauser 98. M93 ka një dizajn sigurie të bllokut të këmbëzës të ngjashme me pushkën ruse SVT 40.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zastava M93 Black Arrow", Wikipedia (në anglisht), 2022-06-02, marrë më 2022-12-20