Zavije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një zavie pranë murit të qytetit të Kairouan në Tunizi në fillim të shekullit XX.

Zavia (Arabisht:zāwiyah; "kënd" ose "mesxhid i vogël", faltore a tempull fetar) është një institucion fetar në botën islame. Termi në fjalë në disa vende të botës islame si p.sh. në vendet e Magrebit dhe Afrikën Perëndimore, përdoret edhe në formën e sinonimit e madje korrespondon me termin e Lindjes Medrese. [1]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ M. D. Goulder, Stanley E. Porter, Paul M. Joyce, David E. Orton, Crossing the Boundaries: Essays in Biblical Interpretation, 1994, BRILL publisher, 381 pages ISBN 90-04-10131-4