Zbokthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fotografi me mikroskop elektronik skanues të mostrës së zbokthit të njeriut të përgatitur së fundmi.

Zbokthi është një gjendje e lëkurës që prek kryesisht lëkurën e kokës. Simptomat përfshijnë skuqje dhe ndonjëherë kruajtje të lehtë. Mund të rezultojë në probleme sociale ose të vetëvlerësimit. Një formë më e rëndë e gjendjes, e cila përfshin inflamacion të lëkurës, njihet si dermatiti seborrhoeic.[1]

Shkaku është i paqartë, por besohet se përfshin një sërë faktorësh gjenetikë dhe mjedisorë; gjendja mund të përkeqësohet në dimër. Nuk është për shkak të higjienës së dobët,[2] dhe mekanizmi themelor përfshin rritjen e tepërt të qelizave të lëkurës. Diagnoza bazohet në simptoma.[3]

Nuk ka një kurë të njohur për zbokthin. Krem antimykotik, si ketokonazoli ose acidi salicilik mund të përdoret për të përmirësuar gjendjen. Zbokthi prek rreth gjysmën e të rriturve, me meshkujt më shpesh të prekur se femrat. Përveç kësaj, njerëzit në të gjitha zonat e botës janë të prekur. Fillimi është zakonisht në pubertet dhe bëhet më i rrallë pas moshës 50 vjeçare.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tucker D, Masood S (gusht 2021). "Seborrheic Dermatitis". StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. PMID 31869171. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Dandruff: How to treat". American Academy of Dermatology. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2017. Marrë më 20 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Patient education: Seborrheic dermatitis (including dandruff and cradle cap) (Beyond the Basics)". www.uptodate.com. Marrë më 1 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Tucker D, Masood S (gusht 2021). "Seborrheic Dermatitis". StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. PMID 31869171. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)