Zeljko Kalac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zeljko Kalac

Kalac in 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëZeljko Kalac[1]
Datëlindja (1972-12-16) 16 dhjetor 1972 (51 vjeç)
VendlindjaSydney, Australi
Gjatësia2.02 m (6 ft 8 in)
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
1988Sydney United
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1989–1995Sydney United92(0)
1995–1996Leicester City2(0)
1996–1998Sydney United30(0)
1998–2002Roda JC115(0)
2002–2005Perugia79(0)
2005–2009Milan38(0)
2009–2010Kavala9(0)
2010–2011Sydney United
2013Hobart Zebras1(0)
Karriera ndërkombëtare
1992–2006Australia54(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 02:12, 4 February 2008 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 8 October 2006

Zeljko Kalac (lindur më 16 dhjetor 1972Sydney, New South Wales) është një ish-futbollist portier australian me prejardhje kroate, ka mbrojtur portën e AC Milan. Momentalisht është përgatitës i portierve të skuadrës Australiane të Sydney Football Club.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2006 FIFA World Cup Germany: List of Players: Australia" [FIFA Kupa e Botës Gjermani 2006: Lista e lojtarëve: Australia] (PDF) (në anglisht). FIFA. 21 mars 2014. fq. 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 qershor 2019.