Zemzem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendodhja e vjetër e Zemzemit për meshkuj. Vendodhja për femra ishte ndarë.

Zemzemi (Arabisht: زَمْزَم‎ Zamzam) është një pus brenda Xhamisë së ShenjtëMekë (Arabinë Saudite), 20 metra në lindje të Qabes.[1] Sipas fesë Islame, Zemzemi është një burim i mrekullueshëm i ujit nga Zoti, i cili u përhap mijëra vjet më parë kur Ismaili, djali i Ibrahmit u la me nënën e tij Haxherja në shkretëtirë, ku ai kishte etje dhe vazhdonte të qante. Miliona pelegrinë vizitojnë pusin çdo vit gjatë kryerjes së pelegrinazheve të Haxhillëkut ose Umrës për të pirë ujin e tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Islami thotë se Zemzemi i'u zbrit Haxherës, gruas së dytë së Ibrahimit[2] dhe nëna e Ismailit.[3] Sipas udhëzimeve të Zotit, Ibrahimi la gruan e tij, Haxherën dhe djalin Ismailin mes shkretëtirës dhe u largua. Ajo dëshpërimisht kërkonte ujë për djalin e saj të mitur, por ajo nuk mundi të gjente ndonjë, pasi Meka ndodhej në një luginë të nxehtë të thatë me pak burime uji. Haxherja vrapoi shtatë herë mbrapa dhe me radhë në nxehtësinë e nxehtë midis dy kodrave të Safa dhe Marva, duke kërkuar ujë. Duke u trishtuar nga i dyti, Ismaili i mitur e kishte skrapuar tokën me këmbët, ku papritmas uji doli jashtë. Ka versione të tjera të historisë që përfshijnë se Zoti dërgoi engjëllin e tij, Xhibrilin (Gabrieli), i cili shkelmoi tokën me thembër (ose me krah), dhe uji u rrit.[4] Një histori e ngjashme për një pus është përmendur edhe në Bibël.[5]

Sipas traditës Islame, Ibrahimi rindërdoi Bejtullah (Bayt Allah “Shtëpia e Zotit”) afër vendit të pusit, një vend i cili fillimisht u ndërtua nga Ademi dhe sot quhet Qabe, një ndërtesë drejt të cilës myslimanët në mbarë botën falen drejt saj, pesë herë në ditë. Zemzemi ndodhet rreth 20 metra në lindje të Qabesë.[1] Në traditën tjetër islame, zemra e Muhamedit u nxor nga trupi i tij, u la me ujin e Zamzamit dhe pastaj u rivendos në pozitën e tij origjinale, pas së cilës ajo u mbush me besim dhe mençuri.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Zamzam Studies and Research Centre". Saudi Geological Survey. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2013. Marrë më 2 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Zanafilla 16:3". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kazmi, Aftab (4 maj 2011). "UAE residents told to avoid buying Zam Zam water". gulfnews.com. Marrë më 5 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mahmoud Isma'il Shil and 'Abdur-Rahman 'Abdul-Wahid. "Historic Places: The Well of Zamzam". Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2008. Marrë më 6 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Islam, Shafay (31 tetor 2012). "Seeking The Truth: Zamzam - The Holy Water Mention In Bible". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Sahih Muslim Book 001, Hadith Number 0314". Hadith Collection. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2018. Marrë më 5 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)