Zihar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zihar (Arabisht: ظھار‎) është term e përdorur në jurisprudencën islame që do të thotë "Ti je si nëna ime".[1][2][3] Është një lloj i divorcit (edhe pse e pavleshme) dhe nëse burri i thotë këto fjalë gruas, është e paligjshme për të të ketë marrëdhënie intime përderisa të shpërblej duke liruar një skllavë ose duke agjëruar për dy muaj ose duke ushqyer gjashtëdhjetë të varfër.[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zihari ishe i pranueshëm si deklaratë i divorcit mesin e arabëve pagan. Në Kuran përmendet në referencë të Khawla bint Tha'labah, e cila u divorcua në këtë mënyrë:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zihar Definition". www.duhaime.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2017-12-30. Marrë më 2018-01-05. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Riḍā, Amīnī, ʻAlī. Taḥrīr ar-Rauḍa fī šarḥ al-Lumʻa. Ǧild 2. Tihrān: Sāzmān-i Muṭālaʻa wa Tadwīn-i Kutub-i ʻUlūm-i Insānī-i Dānišgāhhā [u.a.]  9644596943. OCLC 553888895. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Cappelletti, Mauro (31 janar 1972). "International Encyclopedia of Comparative Law". Brill Archive – nëpërmjet Google Books. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Al-Zihar". Al-Islam.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2017-12-30. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)