Jump to content

Zilya Valeeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zilya Valeeva

Zilya Valeeva (e njohur ndryshe si Zilya Rakhimyanovna Valeeva, lindur në 15 tetor 1952 në Ufa, në Republikën federale ruse të Bashkortostanit) është një figurë publike dhe politikane në Tatarstan,[1] si dhe ka përfunduar doktoraturën në filozofi (2010).[2]

Për më shumë se 20 vite , gjatë 1992-2012 ajo ka qenë një prej zyrtareve më të larta si dhe një ndër politikanet gra më me influencë në Republikën e Tatarstanit, në një republikë ruse e njohur historikisht si pjesë e rajonit mysliman dhe patriarkalist në federatat ruse. Ajo shpeshherë e përfaqëson këtë rajon në nivel ndërkombëtar.

Momentalisht Zilya Valeeva punon si drejtoreshë e Muzeut Historik shtetëror si dhe kompleksit arkitektonik të Kazan Kremlin,[3] gjithashtu ajo është drejtoreshë e organizatës publike “The Women of Tatarstan”, drejtuese e Komisionit së Republikës së Tatarstanit në UNESCO.[4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Official server of Republic of Tatarstan. Guide on public authorities" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2014. Marrë më 18 prill 2018.
  2. ^ "Kazan (Volga region) Federal University official web-site". Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2019. Marrë më 18 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "State Museum Kazan Kremlin. Administration" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2017. Marrë më 18 prill 2018.
  4. ^ Unesco.ru Commission of the Russian Federation on UNESCO. Regional branches
  5. ^ "Valeeva Z.R. Sabantuy to the whole world // Vestnik UNESCO May 2008 page 24-27" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 prill 2019. Marrë më 18 prill 2018.