Jump to content

Zinaida Sharko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zinaida Sharko
U lind në14 maj 1929
Vdiq4 gusht 2016
KombësiaRuse

Zinaida Maximovna Sharko (Rusisht: Зинаи́да Макси́мовна Шарко́; 14 maj 1929 - 4 gusht 2016)[1] ishte aktore e filmit dhe teatrit.

Pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore me këngën e fëmijëve dhe ansamblin valle morën pjesë në koncerte për të plagosurit në spitale. Për këto koncerte, gjithsej prej 900, ajo u nderua me medaljen për punën e çmuar në Luftën e Madhe Patriotike,[2] e cila gjithmonë konsiderohej më vonë do të thërriste çmimin më të shtrenjtë.

Në vitin 1951 u diplomua nga Akademia e Arteve në Teatrin Shtetëror të Shën Petersburgut. Gjatë studimit, në vitet 1950-1951 ajo realizoi teatrin rajonal të Shën Petërburgut dhe pas diplomimit punoi në Teatrin Lenconcert (1951-1952) dhe në Lensoviet (1952-1956). Pas vitit 1956 ajo kishte një karrierë prej gjashtë dekadash me Teatrin e Dramës së Bolshoi Tovstonogov.[3]

  1. ^ "Actress Zinaida Sharko dies at age of 87". Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2016. Marrë më 22 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Биография актрисы. kino-teatr.ru
  3. ^ Скончалась народная артистка РСФСР Зинаида Шарко. tass.ru (4 gusht 2016)