Jump to content

Zjarri në Mekë 1997

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zjarrë në Mekë ndodhi në qytetin e çadrës afër Mekës, Arabia Saudite më 15 prill 1997 duke vrarë mes 217 dhe 300 njerëz.

Detajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zjarri shpërtheu në Mina, ku rreth dy milionë pelegrinazh myslimanë u tubuan në ditën e parë të Haxhit. Sipas dëshmitarëve, kjo zjarr ndodhi për shkak të teneqes të gatimit. Zjarri u përhap dhe shkaktoi shkatërrimin e 70,000 tendave, ku 1,290 njerëz u lënduan dhe 217 u vranë, edhe pse gazetat lokale thanë se 300 njerëz u vranë. Treqind zjarrëfikës dhe poashtu me helikoptera i'u deshën tre orë për ta shuar zjarrin.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "More Than 200 Pilgrims Killed by Fire Near Mecca". Los Angeles Times. 16 prill 1997. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Fire in Mecca Kills Pilgrims In Tent Camps". New York Times. 16 prill 1997. Marrë më 12 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)