Zsófia Szerafin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zsófia Sára Szerafin (Kaposvár, Somogy, Hungaria, 14 mars 2005 -) është një atlete hungareze kajak-kanoe.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka lindur në Kaposvár më 14 mars 2004. Studimet e gjimnazit i vazhdon në shkollën e mesme katolike “Ssumption”.[1]

Më 28 korrik 2022, në Silkeborg të Danimarkës, si garuese e Kaposvár Vízügyi SC, ajo konkurroi në kategorinë e kajakut tek të rinjtë për femra në kampionatin evropian të maratonës kajak-kanoe dhe fitoi një medalje të artë.[2]

Më 29 shtator 2022, ajo fitoi një medalje argjendi në kajak tek të rinjtë për femra në Kampionatin Botëror të Maratonës të mbajtur në Ponte de Lima, Portugali.[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SZERAFIN Zsófia Sára". www.sportido.hu. Marrë më 2022-11-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Európa-bajnok lett Szerafin Zsófia!". kapos.hu (në hungarisht). Marrë më 2022-11-10.
  3. ^ "Ezüstérmet nyert Szerafin Zsófia a maratoni vb-n!". kapos.hu (në hungarisht). Marrë më 2022-11-10.