Zubejr Amiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zubejr Amiri
Të dhënat personale
Emri i plotëZubayr Amiri
Data e lindjes2 maj 1990
Vendi i lindjesKabul, Afghanistan
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualSC Hessen Dreieich
Numri7
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009-2010Viktoria Aschaffenburg28(2)
2010-2011Eintracht Frankfurt II25(1)
2011-2012FC Bayern Alzenau6(0)
2012Viktoria Aschaffenburg4(0)
2012-2014FC Bayern Alzenau50(11)
2015-SC Hessen Dreieich28(5)
Ekipi kombëtar
2011-Afganistani13(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Zubejr Amiri (lindi më 2 maj 1990) është futbollistë afganë i cili luan si mesfushor dhe ai shpesh luan si mesfushor në sulm. Nga viti 2011, ai luan në kombëtaren afgane. Zubejri është kushëriri i Nadiem Amirit i cili është poashtu futbollistë, i cili luan në skuadrën TSG 1899 Hoffenheim.[1] Nauwid Amiri është vëllai i Zubejrit i cili i cili është poashtu futbollistë, i cili luan në skuadrën SV Südwest 1882 Ludwigshafen.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zubayr Amiri - Player profile Arkivuar 27 maj 2014 tek Wayback Machine footballz.co.uk. Retrieved 9 February 2012.