Zvorniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zvorniku (Cirilik: Зворник, shqiptohet [zʋɔrniːk]) është një qytet në breg të lumit Drina, në veri-lindje të Bosnjës dhe Hercegovinës. Zvorniku gjendet në jug të qytetitn Bijeljina. Qyteti Zvorniku i Vogël (Mali Zvornik) shtrihet direkt përtej lumit në Serbi. Koordinatat: 44°23′12″V 19°06′10″L / 44.38667°V 19.10278°L / 44.38667; 19.10278