Zyra e postës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një ndërtesë postare në Edithburgh, Australi.

Një zyrë postare është një objekt publik dhe një shitës me pakicë që ofron shërbime postare, të tilla si pranimi i letrave dhe parcelave, sigurimi i kutive të zyrës postare dhe shitja e pullave postare, paketimit dhe shkrimit. Zyrat postare mund të ofrojnë shërbime shtesë, të cilat ndryshojnë sipas vendit. Këto përfshijnë ofrimin dhe pranimin e formularëve të qeverisë (të tilla si aplikimet për pasaporta), dhe përpunimin e shërbimeve dhe tarifave qeveritare (të tilla si taksat rrugore, kursimet postare ose tarifat bankare).[1] Kryeadministratori i një zyre postare quhet drejtues poste.

Përpara ardhjes së kodeve postare dhe zyrës postare, sistemet postare do t'i drejtonin artikujt në një zyrë postare specifike për marrjen ose dorëzimin. Gjatë shekullit të 19-të në Shtetet e Bashkuara, kjo shpesh bëri që komunitetet më të vogla të riemëroheshin sipas zyrave të tyre postare, veçanërisht pasi Departamenti i Postës filloi të kërkonte që emrat e zyrave postare të mos dyfishoheshin brenda një shteti.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Canada Postal Guide - Glossary". Canada Post. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2006. Marrë më 2006-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ United States Postal Service. "What's in a (Post Office) Name? Arkivuar 2013-03-30 tek Wayback Machine" August 2008. Accessed 2 October 2013.