Çagataj Han

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chagatai Han
Chagatai Khan.JPG
Statuja e Chagatai Han në Mongoli
Hani i Hanatit Chagatai
Mbretërimi 1226 – 1241-42
Paraardhës Xhingis Han
Pasardhës Qara Hülegü
Bashkëshorte mbretërore Yesulun Khatun
Togan Khatun
Sevinch Khatun
Fëmijë Mutukan
Baidar
Yesü Möngke
Klani Borjigin
Baba Xhingis Han
Nëna Börte
Lindi 22 dhjetor 1183
Vdiq 1 korrik 1242
Almaliq
Religjioni Tengrizmi

Chagatai Han (Mongolisht: Цагадай; 22 dhjetor 1183 - 1 korrik 1242) ishte djali i dytë i Xhingis Han. Ai ishte hani i Hanatit Chagatai. Ai trashëgoi pjesën më të madhe të asaj që janë tani pesë shtete të Azisë Qendrore pas vdekjes së babait të tij.[1] Ai u emërua gjithashtu nga Xhingis Hani për të mbikëqyrur ekzekutimin e Yassa, kodin e shkruar të ligjit të krijuar nga Xhingis Hani, megjithëse kjo zgjati vetëm derisa Xhinigisi u kurorëzua hani i Perandorisë Mongole.[1] Perandoria më vonë u njoh si Hanati Chagatai, një perandori pasardhëse e Perandorisë Mongole. Chagatai u konsiderua gjaknxehtë dhe disi me temperament nga të afërmit e tij, për shkak të qëndrimit të tij për të mos pranuar Jochi si hani i madh.[1] Ai ishte më i zëshmi për këtë çështje midis marrëdhënieve të tij. Chagatai është në disa histori që janë përgjegjës për vdekjen e Jochit dhe Xhingisit.[1] Sidoqoftë, ai u gjallërua nga fryma ushtarake e babait të tij dhe arriti të ruajë rendin si popullsi heterogjene, siç përbëhej nga një mbretëri.[1] Pas vdekjes së tij, ai u pasua nga nipi i tij Qara Hülegü.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Mirza Muhammad Haidar Dughlat, N. Elias, Sir Edward Denison Ross (31 dhjetor 2008). A History of the Moghuls of Central Asia: The Tarikh-i-Rashidi (në anglisht). Cosimo, Inc. ISBN 9781605201504. Marrë më 2013-01-20.Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)